Espanjan Aurinkorannikon jalkapalloylpeys Málaga CF on pahoissa vaikeuksissa.
Joukkue hävisi sunnuntai-iltana derbymatsin kotonaan Córdobaa vastaan 0-1 ja on enää kolmen pisteen päässä putoamisviivasta. Kierroksia on jäljellä kahdeksan.
Fuengirola.fi:n jalkapalloasiantuntija ja Málaga CF Fan Club Finlandin vetäjä Lauri P. Pietikäinen kuvaa Málagan tilannetta koruttomasti:
– Nyt on sitten sen kuuluisan paniikkinappulan aika, Pietikäinen manaa.
”Málaga pelasi kuin päätön kana”
Pietikäisen mukaan Aurinkorannikon futisjoukkue pelasi Córdobaa vastaan ”kuin päätön kana”.
– Paljon yritystä ja juoksua, mutta kerta kaikkiaan järjettömiä kuvioita. Vaikutti siltä ettei joukkueella ole toimivaa pelitapaa. Yritetään keskeltä viiden miehen läpi tai sitten keskitetään silmät kiinni palloa sinne tänne. Kaksinkamppailut hävitään.
Futismies korostaa, että syyskauden Málaga pelasi upeasti kooten 30 pistettä.
– Seurajohto tuudittautui hyvänolontunteeseen eikä hankkinut ainoatakaan vahvistusta tammikuun siirtoikkunassa. Nyt tuo riski on realisoitumassa, Pietikäinen tuumii.
– Mitä lie tehneet pelaajat joulutauolla mutta sen jälkeen on Málaga saanut 13 ottelusta vain 12 pistettä. Kaiken lisäksi peli näyttää väkinäiseltä ja ideaköyhältä. Valmentaja Pellicerin palli heiluisi ellei oltaisi jo näin loppukierroksilla. Nyt taitaa olla liian myöhäistä tehdä enää mitään.
Lue myös: PSG:n omistaja tähyää nyt Málagan jalkapallojoukkuetta – hurja hintalappu
Putoaminen olisi kohtalokasta
Lauri Pietikäinen toteaa, että Málagan mahdollinen putoaminen 1 RFEF -sarjaan saattaisi tällä kertaa olla kohtalokkaampaa kuin edellisellä kerralla.
– Tuskin enää samanlaista hurmosta saadaan aikaiseksi kannattajien kanssa. Kaiken lisäksi uusi kilpaileva Malaga CD 1903 on nousemassa nelosesta samaan sarjaan ja pelannee ottelunsa myös Estadio Ciudad de Málagalla, minne Malaga CF joutunee pariksi vuodeksi evakkoon stadioninsa uudelleenrakentamisen aikana.
– Malaga CF:n tulevaisuuden kannalta eletään ratkaisevia hetkiä juuri nyt.
Lue myös: Málagassa uskotaan jalkapallon MM-kisoihin – tältä 130 miljoonan uusittu stadion näyttää
Málagan tunnettu jalkapallostadion La Rosaleda on menossa jättiremonttiin vuoden 2030 jalkapallon MM-turnauksen takia. Stadionia ehostetaan merkittävästi Málagassa pelattaviin MM-matseihin.
Seuraavaksi Aurinkorannikon suomalaistenkin fanittamalla futistiimillä on edessä kaksi vaikeata vierasmatsia: ma 14.4. klo 20:30 SD Huesca – Málaga CF ja ma 21.4. klo 20:30 SD Eibar – Málaga CF.
– Eteenpäin ja periksi ei luovuteta, Málagan hyökkäävänä keskikenttäpelaaja Manu N. Molina totesi.
– Nyt meillä on edessämme kaksi tärkeää vierasottelua, ja Huescaa pitää jo ajatella.