Nelonen (2 RFEF) ja lohko 4 on aurinkorannikkolaisin silmin katsottuna vähintäänkin mielenkiintoisessa vaiheessa. Ensi viikonloppuna pelataan sarjan viimeinen kierros ja lohkon voittajajoukkue nousee suoraan kolmoseen.
Sarjajohtaja La Unionille riittäisi tasapelikin, mutta häviö antaisi Juventud Torremolinokselle vielä mahdollisuuden nousta omalla voitollaan ohi. Ja kyllä, La Union on juuri se joukkue, josta on määrä tehdä uusi ”kilpaileva malagalaisseura” paikkakunnalle.
Su 4.5. klo 12:00 Linense – La Union
Juventud Torremolinos – Deportiva Minerva
Kolmosessa (1 RFEF) putoamista vastaan taisteleva Marbella on piristynyt. Se nousi viime kierroksen voiton myötä ensimmäisen kerran moneen kuukauteen viivan paremmalle puolelle. Sarjaa on jäljellä neljä kierrosta ja Marbella saa niissä vastaansa suhteellisen hankalat vastustajat, mutta säilyminen on nyt kuitenkin omissa käsissä.
Toivottavasti Marbella onnistuisi tavoitteessaan ja saisimme tulevana kautena nähdä sen kiivaassa paikallispelissä jompaakumpaa ylempänä mainittua seuraa vastaan.
Málaga on sekin hieman piristynyt voittaen pitkästä aikaa kotonaan. Sarjakierroksia on jäljellä viisi ja eroa putoamisviivaan kuusi pistettä. Mihinkään mukavuudentunteeseen joukkueella ei kuitenkaan ole varaa, sillä jos se häviää tulevan lauantain derbyn kivenkovaa Granadaa vastaan, saattaa Eldense jo seuraavan kierroksen keskinäisessä pelissä pudottaa Málagan viivan alle (!)
La 3.5. klo 18:30 Malaga – Granada
Su 11.5 klo 18:30 Eldense – Malaga
Viimeisiä aletaan viedä ja elämme mielenkiintoisia aikoja Aurinkorannikolla.