Superpesiskauden avaava Fugepesis pelataan tänä vuonna lauantaina ja sunnuntaina 26. ja 27. huhtikuuta. Pelipaikkana on tuttuun tapaan Elolan urheilukenttä.
Tänäkin vuonna ohjelmassa ovat sekä naisten että miesten ottelut. Viime keväänä paikanpäällä Fuengirolassa oli reilut 3.300 katsojaa ja lisäksi otteluita seurasi yli 240.000 katsojaa TV:n välityksellä.
Tällä kertaa lauantaina 26.4. Elolan stadionilla pelataan lähes paikalliskamppailu, kun naisten avausottelussa kohtaavat Pöytyän Urheilijat ja Rauman Fera.
Sunnuntaina 27.4. on vuorossa miesten ottelu, jossa hallitseva Suomen mestari Sotkamon Jymy saa vastaansa paluun Fuengirolaan tekevän Imatran Pallo-Veikot.
Molemmat ottelut alkavat klo 14.
Fugepesis -tapahtuman ottelut eivät ole mitään näytösotteluita, vaikka yleisössä saattaa paljon ensikertalaisia ollakin. Molemmat ottelut ovat pesäpalloliiton alaisia virallisia sarjapelejä, joista jaetaan normaalit sarjapisteet.