Espanjan ja Suomen mansikoilla on iso ero – nappaa tästä herkkureseptit

Espanjassa 99 prosenttia syödyistä mansikoista on puutarhamansikoita eli fresóneja, sillä ne ovat yleisin marketissa myytävä lajike läpi vuoden.

Fuengirola.fi
5 min lukuaika
Kuvassa on puutarhamansikoita eli espanjaksi fresóneja. Niiden maku ei yleensä ole yhtä makea ja maukas kuin oikeilla mansikoilla, joita me suomalaiset olemme tottuneet kesäisin syömään.

Mansikka on yksi espanjalaisten suosikkihedelmistä. Henkilöä kohden mansikoita ja puutarhamansikoita kulutetaan maassa keskimäärin noin 2,89 kiloa vuodessa. Saman verran muuten suomalainenkin niitä vuosittain popsii Tilastokeskuksen mukaan.

Mansikka on ollut aina yksi kevään ja kesän nautintoja, mutta jo useiden vuosikymmenten ajan Espanjassa ja Suomessakin on voinut nauttia mansikoista ympäri vuoden. Vai ovatko ne edes mansikoita?

Yleensä se, mitä talviaikaan syödään, on puutarhamansikkaa (fresón), joka on erilainen kuin oikea mansikka. Ne kuuluvat samaan sukuun ja heimoon, mutta oikea mansikka on Fragaria vesca ja puutarhamansikka Fragaria × ananassa.

Yksi ero mansikan ja puutarhamansikan välillä on koko, sillä oikeat mansikat ovat huomattavasti pienempiä. Syöjän kannalta toinen, tärkein ero on maussa: meidän suomalaisten kesäisin syömä kotimainen mansikka on makeampi ja voimakkaampi.

Risteytettiin 1700-luvulla

Puutarhamansikka on risteytys, jonka ranskalaiset kasvitieteilijät kehittivät 1700-luvulla. Se saatiin aikaan Brestin kaupungissa vuonna 1776, kun risteytettiin kalifornialainen villilajike ja chileläinen lajike. Kaikki nykyisin maailmalla syötävät mansikat ja puutarhamansikat ovat peräisin tästä risteytyksestä.

Vaikka Euroopassa kasvoi oma luonnonvarainen mansikkalajikkeensa – pieni, huumaavan tuoksuinen hedelmä, jota viljeltiin jo 1400-luvulla – espanjalaisten saavuttua Amerikkaan ja löydettyään suuria ja elinvoimaisia mansikkalajeja, tilanne muuttui.

On hyvä tietää, että mansikat ja fresónit eivät kypsy poimimisen jälkeen – siksi ne kannattaa aina ostaa kypsinä ja valmiina nautittaviksi.

Yleisesti ottaen mansikat ovat pienempiä kooltaan, punaisempia ulkoa mutta sisältä vaaleita ja niiden maku on voimakkaampi. Puutarhamansikat eli fresónit taas ovat kookkaampia, miedomman makuisia ja niillä on tasaisempi punainen väri myös sisältä.

Juuri fresóneja tuodaan Suomeen talvella, jolloin kotimaisia mansikoita ei ole saatavilla.

Ravinteikas hedelmä

Mansikka on erittäin ravinteikas hedelmä, joka sisältää runsaasti vitamiineja ja kivennäisaineita: vitamiinit C, E, K ja B6 tekevät siitä tehokkaan antioksidantin. Se sisältää myös mangaania, foolihappoa, rautaa, kuparia, magnesiumia ja fosforia. Mansikka on mehukas ja maukas, ja sen kalorimäärä on hyvin alhainen.

C-vitamiinipitoisuutensa ansiosta mansikka edistää raudan imeytymistä ruoasta tai ravintolisistä, joten siitä on hyötyä esimerkiksi anemian ehkäisyssä.

Fresónit ovat myös runsas C-vitamiinin lähdeja niillä on voimakas antioksidanttivaikutus. Ne sisältävätfoolihappoaja K-vitamiinia. Kivennäisaineista erityisesti kalium ja magnesium erottuvat, ja  magnesium on tärkeä luuston hyvinvoinnille.

Lisäksi fresónilla on tulehdusta ehkäiseviä ja lievästi laksatiivisiaominaisuuksia, ja ne ovat vähäkalorisia, mikä tekee niistä erinomaisen osan terveellistä ruokavaliota.

Sokeriton mansikkamousse on kevyt ja maistuva herkku.

Sokeriton mansikkamousse

  • 300 g kypsiä mansikoita
  • 100 g mansikoita koristeluun
  • 2 kananmunan valkuaista (M-koko)
  • 50 g maustamatonta rahkaa tai pehmeää tuorejuustoa
  • 5 kivettömiä taateleita
  • 1 pussi neutraalia liivatejauhetta

Valmistus
Kun käytämme laadukkaita, kypsiä mansikoita, ne tuovat mousseen luonnollista makeutta. Lisäksi makeutta voi tehostaa taateleilla, jotka ovat luonnollinen makeuttaja ja sisältävät runsaasti kuitua (100 grammassa taateleita on noin 9 g kuitua), tehden niistä sokeria terveellisemmän vaihtoehdon.

Valmista mousse laittamalla kypsät mansikat ja taatelit tehosekoittimeen ja soseuta ne huolellisesti. Lisää joukkoon rahka ja liivatejauhe, joka auttaa moussea saamaan oikean koostumuksen. Sekoita hyvin ja jätä odottamaan.

Vatkaa valkuaiset kovaksi vaahdoksi ja lisää varovasti edelliseen seokseen nostellen, jotta vaahto ei laske. Jaa mousse tarjoiluastioihin ja laita jääkaappiin hyytymään noin neljäksi tunniksi. Koristele lopuksi tuoreilla mansikoilla.

Sitruunatimjami maustaa kesäisen tomaatti-mansikkasalaatin.

Tomaatti-, mansikka- ja sitruunatimjamisalaatti

  • 4 kypsää punaista pientä tomaattia (esim. marmande tai kirsikkatomaatti)  
  • 200 g mansikoita (fresones)  
  • 1 nippu sitruunatimjamia  
  • Mustapippuria  
  • Ekstraneitsytoliiviöljyä  
  • Jerezin reserva -viinietikkaa  
  • Suolaa  

Valmistus  

Pese mansikat huolellisesti, valuta ja viipaloi ohuiksi siivuiksi. Tee sama tomaateille – leikkaa nekin ohuiksi viipaleiksi. Asettele mansikat ja tomaatit vuorotellen tarjoiluvadille. Riivi sitruunatimjamin lehtiä useista oksista ja ripottele ne tomaattien ja mansikoiden päälle. Lisää suolaa ja hieman mustapippuria. Pirskottele päälle oliiviöljyä ja sumuta lopuksi hieman Jerezin reserva -viinietikkaa.  

Halutessasi voit täydentää salaattia rucolanlehdillä, joiden karvaus tasapainottaa annoksen makean ja hapokkaan yhdistelmää. Toinen vaihtoehto on lisätä joukkoon tuorejuustokuutioita, kuten ricottaa tai mozzarellaa, sekä hieman maissia. Viinietikan voi myös korvata lorauksella balsamicoa.

Mansikat ja tomaatit muodostavat täydellisen parin terveellisessä ruokavaliossa. Mansikat sisältävät vain noin 30 kcal / 100 g, ja niissä on vettä 90 %. Ne ovat C-vitamiinipitoisia – kuten tomaatitkin. Näiden kahden yhdistelmä tukee vastustuskykyä. Tomaatit ovat niin ikään vähäkalorisia (20 kcal / 100 g).

Jaa tämä artikkeli
Ei kommentteja

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *