Seppo ”Sedu” Koskinen, 67, tunnetaan värikkäänä ravintoloitsijana ja entisenä yökerhomogulina, joka herätti huomiota viime vuoden lopulla, kun hän ilmaantui Espanjan Aurinkorannikolle.
Kaksisuuntaista mielialahäiriötä sairastava Sedu pyöri loppuvuodesta 2024 Fuengirolan seudulla ja päivitteli tekemisiään sosiaalisessa mediassa tavalla, joka sai hänen seuraajansa huolestumaan. Hän tuntui puhuvan kaikkea mitä sylki suuhun toi ja asui siellä sun täällä, lopulta jopa rannalla.
Keväällä selvisi, että Sedu hakeutui Fuengirolasta Suomeen mielisairaalaan tammikuussa. Hän kertoi asiasta suositussa Enbuske & paparazzi Hörkön viihderaamattu –podcastissa.
Sedu on hoitanut itseään kuntoon Auroran sairaalassa, joka on Helsingin kaupungin omistama psykiatrinen sairaala.
Rosie-koira jäi hoitoon Fuengirolaan
Fuengirolassa Sedun seurana oli hänen rakas koiransa, pieni ranskanbulldoggi Rosie. Hän otti pennun viime syksynä 2024.
Kun isäntä joutui mielisairaalaan, mitä tapahtui koiralle?
Enbusken ja Hörkön podcastissa Sedu antoi ymmärtää, että Rosie jäi hyvään hoitoon Aurinkorannikolle.
– Rosie on Espanjassa eli Fuengirolassa ja viimeistään tämän kuun lopussa tai heti huhtikuun alussa mä käyn hakemassa sen pois sieltä, Sedu vakuutti tuolloin.
Nyt tilanne on kuitenkin muuttunut dramaattisesti, ja Rosien kerrotaan joutuneen ”koirakaappauksen” uhriksi.
Lue myös: Podcast: Näin kävi Sedu Koskisen koiralle: ”Käyn hakemassa Fuengirolasta…”
”Nainen ilmoitti koiran löytäneen uuden kodin”
Enbuske & paparazzi Hörkön viihderaamattu -podcastin tuoreimmassa jaksossa kerrotaan, että henkilö, kenelle Sedu antoi Rosien hoitoon Fuengirolassa on kieltäytynyt palauttamasta koiraa Sedulle.
Voit kuunnella perjantaina, 9. toukokuuta ilmestyneen podast-jakson tästä (Spotify).
Sedu kertoo ostaneensa Rosien lokakuussa Humppilasta.
– Joulukuun alkupäivinä lähdin Espanjaan, missä sitten sairastuin tammikuun alkupäivinä. Luovutin koiran tämmöiselle yhdelle naishenkilölle… että se huolehtisi siitä siksi, koska minun piti palata takaisin Suomeen ja sieltähän minä sitten menin suoraan Auroraan, Sedu selostaa.
Kyse on suomalaisesta naisesta, joka on podcastin mukaan töissä Fuengirolassa. Sedun Rosie-koira on kuulemma nähty hyvissä voimissa ”bussikaudlla sijaitsevassa baarissa”.
– Olen koko ajan kysellyt siitä koirasta, toki lähinnä kavereilta. Tämä daami ei ole vastannut minulle mitään. Kun huhtikuun alussa lähetin hänelle viestin, että olen tulossa hakemaan koiraa, niin hän ilmoitti koiran löytäneen uuden kodin!
”En ole antanut Rosieta tälle naiselle”Sedu Koskinen alleviivaa podcastissa
Sedu sanoo, että hänellä on koirastaan kaikki lemmikkieläinpassit, syntymätodistukset, siru- ja rokotustodistukset ynnä muut.
– Koska minä olen sen ostanut. Tilanne on aika hassu. En ole tietenkään missään nimessä antanut Rosieta tälle naiselle.
Podcastin mukaan nainen olisi jopa siruttanut kenties koiran uudelleen.
– Voiko koiran sitten siruttaa toisen kerran? Minä en tiedä sitä, Sedu miettii.
Sedu aikoo tehdä rikosilmoituksen varkaudesta
Sedulta kysytään podcastissa, täyttääkö tämä varkauden kriiteristön.
– Täydellisesti, Sedu vastaa.
Hän aikoo ”ehdottomasti” tehdä asiasta rikosilmoituksen.
– Siitä tulee kyllä merkintä tälle daamillekin… koska mitään todisteitahan hänellä ei ole. Hän ei voi todistaa, milloin se koira on hankittu hänelle. Menen itse poliisiasemalle, koska minulla on niin paljon kaikkea materiaalia Facebookissa. Minulla on kymmeniä kuvia. Onhan tässä varmaan satoja todistajia, että jos on epäselvää siitä, kenen koira se on.
Sedu sanoo, että hänellä on Fuengirolassa ”agentteja”, jotka urkkivat koiran tilannetta. Hän pohtii, mikä on ajanut naisen ”tämmöiseen tilanteeseen”.
– No, ei ole ensimmäistä kertaa, kun naiset voi rakastua johonkin. Naiset voi rakastua toisen lapseenkin ja varastaa sen.
Sedu kertoo voivansa nyt hyvin. Kaksisuuntaisen mielialahäiriön lääkitys on saatu kohdilleen ja manian oireet kadonneet.
– Nyt on olotila ihan loistava.