Espanjan Aurinkorannikon lentokentälle Málagaan on avattu uusi palvelu, jonka ansiosta lentomatkustajat voivat napata lukemista mukaan maksutta.
Lentoasema on varannut tilan kirjojen vaihtoon, tarjoten matkustajille mahdollisuuden löytää lukemisesta odottaessaan lentojaan. Piste sijaitsee lähtöterminaalissa käveltäessä kohti porttialue B:ta eli toisessa päässä temrinaalia, mistä Suomen-lennot yleensä (porttialue D) lähtevät.
Kirjanvaihtopisteen hyllyillä on Espanjan lentokenttäoperaattori Aenan mukaan kirjoja kaikista genreistä ja useilla eri kielillä. Suomenkielisiä pokkareita ja kirjoja kannattaa siis jättää pisteeseen kanssamatkustajien ilahduttamiseksi – Málagan lentokentän maksuttomassa vaihtopisteessä matkustajat voivat lainata kirjoja tai jättää omiaan muiden luettavaksi.
Tavoitteena on parantaa matkustajien kokemusta tarjoamalla lisäpalveluita, jotka tekevät lentoaseman tiloissa oleskelusta miellyttävämpää.
Aena toteaa monien matkustajien olevan intohimoisia lukijoita, ja nyt heillä on mahdollisuus löytää ja nauttia lukemisesta lentoaseman tiloissa.