Vuosia kestänyt aluekiista Espanjan Aurinkorannikolla kahden tunnetun kaupungin, Fuengirolan ja Benalmádenan, välillä on saanut ainakin väliaikaisen ratkaisun.
Andalusian maakuntahallitus Junta de Andalucía on antanut rajariidassa hallinnollisen päätöksen. Kyse on tunnetusta Reserva del Higuerónin luksusalueesta, joka sijaitsee Fuengirolan ja Benalmádenan kaupunkien rajalla. Fuengirola on jo pitkään vaatinut itselleen 6,72 hehtaarin suuruista aluetta Higuerónissa, vaikka se on tähän asti kuulunut Benalmádenalle.
Maakuntahallitus linjasi tuoreeltaan, että alue pystyy jatkossakin Benalmádenassa.
Aluehallinnon antamien tietojen mukaan kyseisellä alueella asuu 89 henkilöä, ja päätös tehtiin sen jälkeen, kun molemmilta kunnilta oli kerätty tietoa ja neuvonantajaneuvosto oli antanut kielteisen, Fuengirolan vastaisen lausunnon .
Lue myös: Fuengirolan luksusasuinalue Andalusian kalleimpien joukossa


Benalmádena pitää Higuerónin kiista-aluetta osana kaupunkiaan
Kaupungit ovat kiistelelet Higuerónin maapalasta jo pitkään, 2000-luvun alusta asti.
Viimeisin, nyt päätetty kiista juontaa juurensa vuoteen 2021, jolloin Fuengirolan kaupunki hakemuksen silloiselle matkailu-, elvytys-, oikeus- ja paikallishallinnon alueelliselle ministeriölle ehdottaen kuntarajan muuttamista Benalmádenan kanssa. Kaupunki perusteli hakemustaan sillä, että se on jo ensimmäisestä yleiskaavastaan vuodesta 1964 lähtien käyttänyt alueella kaupunkisuunnittelu-, väestörekisteri- ja verotusvaltaa ilman Benalmádenan vastustusta.
Benalmádena ei ole ottanut tätä aluetta huomioon omassa kaupunkisuunnittelussaan, eikä Fuengirola siksi katsonut tarpeelliseksi kompensoida naapurikuntaa taloudellisesti.
Fuengirolan mukaan kyseessä olisi pelkästään muodollinen muutos, joka ei vaikuttaisi Benalmádenan verotuloihin tai alueen asukkaille tarjottaviin palveluihin, sillä Fuengirola kerää jo kiinteistöveron (IBI) ja jäteveron tältä alueelta. Lisäksi Fuengirola oli myöntänyt kunnalliset rakennusluvat alueen 50 asunnolle. Se myös takasi asukkaille heidän hankitut oikeutensa. Kaupunki totesi myös, ettei alueella ole hallinnollista elintä.
Fuengirolan kaupungin mukaan pyydetyn rajamuutoksen myötä Benalmádenan pinta-ala pienenisi 0,24 prosenttia ja Fuengirolan kasvaisi 0,65 prosenttia.
Raportin mukaan Fuengirolan hakemus perustui kaupungin tarpeeseen laajentua, sillä sen pinta-ala on vain 1.036 hehtaaria verrattuna Benalmádenan 2.720 hehtaariin, ja sen väestö kasvaa vilkkaalla A-7-moottoritien alueella, mikä helpottaa pääsyä Fuengirolan keskustaan ja sen palveluihin.
Benalmádena vastusti hakemusta ja totesi, että vaikka Reserva del Higuerón on erillinen alue, se on täysin integroitunut Benalmádenan kaupunkirakenteeseen. Kaupunki on rakentanut alueelle kulkuyhteydet ja tarjoaa sen asukkaille erilaisia palveluja.
Se huomautti myös, että Fuengirolan pyrkimys rikkoo kestävän kaupunkikehityksen periaatteita, sillä alueen asukkailla on Benalmádenassa koulut, urheilutilat, ostoskeskukset, apteekit, supermarketit ja huoltoasemat keskimäärin kahden kilometrin säteellä, kun taas Fuengirolassa vastaavat palvelut sijaitsisivat keskimäärin kuuden kilometrin päässä ja niihin päästäkseen asukkaiden olisi ylitettävä moottoritie.
Lue myös: Benalmádenalle erävoitto kiistassa El Higuerónin maa-alueesta
Fuengirolan hakemus hylättiin
Ennen kuin asia päätyi aluehallituksen käsiteltäväksi, sitä käsittelivät muutkin tahot, mukaan lukien maakuntahallinto, joka ei ottanut kantaa asiaan. Málagan kehitys-, suunnittelu- ja asuntopolitiikan alueellinen yksikkö puolestaan linjasi, että kyseinen alue kuuluu Benalmádenan kunnalliseen alueeseen.
Aluehallinnon talous-, rahoitus- ja Euroopan rahastojen ministeriö antoi lausunnon, jonka mukaan molemmilla kaupungeilla on taloudellista vakautta, joten rajamuutoksen vaikutukset tuloihin ja menoihin eivät olisi merkittäviä kummallekaan.
Se kuitenkin totesi, että Fuengirolalla ei ollut lainkaan velkaa (vuoden 2022 viimeisellä neljänneksellä), kun taas Benalmádenalla oli 2,5 miljoonan euron velka. Näin ollen ministeriön mukaan Benalmádenalle olisi taloudellisesti hyödyllisempää jatkaa alueen verojen keräämistä, sillä se auttaisi sitä velan maksussa. Toisaalta Fuengirolan kunnantaloudelle verotulojen menetys ei olisi ongelma.
Kaiken tämän asiakirjamateriaalin perusteella oikeusministeriö laati asetusluonnoksen kiistan ratkaisemiseksi, ja aluehallituksen ministerit käsittelivät sitä joulukuussa 2024. He päättivät hylätä Fuengirolan hakemuksen.
Tämän päätöksen myötä Fuengirola voi kuitenkin hakea muutosta hallintotuomioistuimelta. Kaupunki selvittää tiettävästi parhaillaan mahdollista oikeustoimea.