Málagan asukkaat kokevat asuntojen hinnat tällä hetkellä suuremmaksi huolenaiheeksi kuin esimerkiksi kuivuuskriisin. Tämä selviää tuoreesta Barómetro de la Fundación Madeca 2025 -kyselytutkimuksesta, joka kartoittaa vuosittain maakunnan asukkaiden mielipiteitä ja näkemyksiä.
Tämän vuoden kyselyssä asuntoteema nousi selkeästi listan kärkipaikalle: peräti 39% vastaajista piti sitä tärkeimpänä ongelmana Málagan maakunnassa. Vielä vuosi sitten samassa kyselyssä vain 12,4% vastaajista piti asuntojen hintoja vakavimpana huolenaiheena. Tuolloin listan kärjessä suurimpana huolenaiheena komeili kuivuus.
Tämän vuoden kyselyssä kuivuutta piti suurimpana huolena enää 2,5% vastaajista.
Tutkimuksessa haastateltiin kaikkiaan 2.400 henkilöä kaikkialla Málagan maakunnassa, lukuun ottamatta itse Málagan kaupunkia.
Asunnon hankinnalle useita esteitä
Kyselyn tuloksia tarkemmin purettaessa ilmenee, että erityisesti omistusasuntojen hinnat aiheuttavat vastaajissa huolta, vaikka vuokratkin ovat viime vuosina nousseet huimasti. Vuokra-asumisen hintatasosta oli huolissaan 9,5% vastaajista, kun omistusasuntojen hintoja pahimpana ongelmana piti 39% vastaajista.
Korkeat vuokrat nousivat kuitenkin esiin merkittävänä, jopa selvästi suurimpana haittatekijänä omistusasuntoon kiinni pääsemisessä.
Kysymys esteistä asunnon hankinnalle paljasti, että 28 % vastaajista nimesi korkeiden vuokrien olevan suurin este. Muita usein mainittuja ongelmia olivat turistiasuntojen yleistyminen (18,5%), työelämän epävarmuus (16%), rahoitusvaikeudet (14,9%) sekä asuntotarjonnan niukkuus (14,9%).
Málagan maakuntahallituksen puheenjohtaja Francisco Salado huomautti tutkimukseen liittyen, että alueen asukkaat tunnistavat selvästi tämän ongelman, vaikkei se suoranaisesti heitä itseään koskettaisikaan.
– Málagan väestö tunnistaa ongelman vakavuuden, vaikkei se osuisi suoraan omalle kohdalle, Salado totesi.
Lausuntoa tukee mm. se, että 76% kyselyn vastaajista oli jo asunnonomistajia, joko velattomana tai asuntolainalla. Vuokralla vastaajista asuu noin 14,3%.
Katseet kääntyvät hallitukseen
Kyselyssä kartoitettiin myös näkemyksiä siitä, millä keinoilla tilannetta voitaisiin helpottaa. Vastaajista 22% ehdotti lisää julkista asuntotuotantoa, 17% rajoituksia turistiasunnoille, 16% lisää maankäyttöä rakentamiseen ja 11 % valtion tukia asunnon ostamiseen.
Muissa vastauksissa nousivat esiin mm. tarve puuttua asunnonvaltauksiin, parempi oikeusturva sekä vuokralaisille että vuokranantajille, muutokset asuntolainsäädäntöön sekä verotuksen keventäminen.
Kenen vastuulla ratkaisujen etsiminen sitten on? Myös tätä kysyttiin tutkimukseen osallistuneilta. Heistä yli puolet, 52%, oli sillä kannalla, että Espanjan keskushallinnon tulisi huolehtia asia kuntoon. Seuraavaksi yleisin vastaus, 21,5%, oli että vastuu on Andalusian aluehallituksen. Omalle kunnalle tehtävän sälyttäisi 10,6% vastaajista.
Julkista liikennettä pitäisi kehittää
Tämän vuoden kyselyssä Málagan maakunnan asukkaiden huolenaiheista leijonanosa liittyi siis asumiseen. Omistusasuntojen hinnan ykkösongelmaksi nimesi 39% vastaajista ja korkeat vuokrat 9,5%. Yhteensä siis 48,5%.
Asumisen jälkeen suurimmiksi huolenaiheiksi nousivat työttömyys (7,4%), terveydenhuolto (7%) sekä liikenne ja joukkoliikenne (4,6%).
Vastaajista peräti 64% ilmoitti käyttävänsä yksityisautoa työmatkoillaan, mutta liki 70% ilmoitti olevansa valmis siirtymään joukkoliikenteeseen, jos se olisi paremmin saavutettavissa.
Liikenneratkaisujen osalta toivottiin erityisesti Cercanías-lähijunaverkon laajentamista Algecirasiin. Tätä kehitysaskelta toivoi peräti 42,3% vastaajista. Myös AP-7-moottoritien maksujen poistamista (31%) ja bussilinjastojen laajentamista (29%) kannatettiin laajasti.
Turismin tilanne puhututtaa
Kyselytutkimuksessa kävi ilmi myös se, että Málagan maakunnan asukkaat näkevät edelleen turismin keskeisenä tekijänä alueen tulevaisuudelle.
Yli puolet vastaajista, 52%, näki turismin olevan maakunnan merkittävin tulevaisuuden ala. Seuraavina tulivat teknologia (25%), rakennusala (10%) ja kauppa (6%).
Viime aikoina puheisiin nousseelle turistiverolle löytyi kyselyssä kannatusta.
Kuusi kymmenestä vastaajasta kannatti turistiveroa, perustellen sitä alueen ylläpitokustannuksilla. Toisaalta 35 % vastusti lisäverotusta joko periaatteellisesti tai peläten sen karkottavan turisteja pois.
Tulevaisuus näyttää positiiviselta
Málagan maakuntahallituksen puheenjohtaja Salado tiivisti tilanteen näin:
– Koko Málagan metropolialue kasvaa poikkeuksellisella vauhdilla. On elintärkeää suunnitella ja varautua maakunnan liikkumistarpeisiin, sillä muutaman vuoden sisällä täällä asuu yli kaksi miljoonaa ihmistä, mikä tekee siitä Andalusian väkirikkaimman alueen.
Vaikka kyselytutkimus nostikin esiin paljon erilaisia huolenaiheita, yleiskuva alueen ihmisillä on silti positiivinen: jopa 76% vastaajista arvioi maakunnan tilanteen hyväksi tai erittäin hyväksi. Tämä on neljä prosenttiyksikköä enemmän kuin viime vuonna.
Tulevaisuuteen suhtaudutaan myös luottavaisesti, osallistujista 47 % uskoo tilanteen paranevan entisestään seuraavien kahden vuoden aikana.