Espanjan Aurinkorannikolla asuvat suomalaisetkin ovat joutuneet tottumaan espanjalaiseen aikakäsitykseen, joka lienee kuuluisa ympäri maailman: mañana-ajattelu vallitsee monella alalla. Etenkin rakennus- tai korjausprojekteissa tuntuu, että asiat etenevät kovin hitaasti.
Siitä on saatu kouriintuntuvaa esimerkkiä Aurinkorannikon juna-asemilla.
Fuengirola.fi kertoi vastikään, kuinka Los Bolichesin lähijuna-aseman (Cercanías) hissi on ollut poissa käytöstä jo kuukausitokulla. Ilmoitus ”korjauksesta” on koreillut hissin ovessa ainakin viime kesästä (2024) saakka.
Hissi kulkee katutasosta juna-asemalaiturille, minne pääsee toki portaita tai pitkähköä luiskaa pitkin. Huonojalkaisille, invalideille tai vaikkapa pienten lasten kanssa matkustaville hissi on kuitenkin ollut ehdoton apuväline junalaiturille pääsemiseen – saati painavien matkalaukkujen kanssa kulkemiseen.
Los Bolichesin asemalta matkustetaan Espanjan valtion Renfe-lähijunilla Málagaan.
Lue myös: Los Bolichesin juna-aseman epäkuntoisesta hissistä syytetään jo Espanjan pääministeriä
Fuengirolan asemalla loppui liuku
Eikä tässä kaikki. Harmia matkustajilla tuottavat myös alati epäkuntoiset liukuportaat asemilla.
Fuengirolan keskustan pääteasemalla liukuportaat ovat olleet ”korjattavana” eli poissa käytöstä päiväkausien ajan.
Pääsisäänkäynnin kaksi liukuporrasta rikkoutuivat uudelleen maaliskuussa. Kaiken lisäksi pääsisäänkäynti on ollut suljettuna useita päiviä, mikä vaikeuttaa liikuntarajoitteisten kulkua merkittävästi.
Fuengirola-Málaga-linjalla on äskettäin julkistettujen tietojen mukaan yli 11,5 miljoonaa käyttäjää vuodessa. Monet heistä ovat turisteja, mutta myös käyttäjiä, jotka matkustavat päivittäin muille paikkakunnille töihin tai opiskelemaan.
Málagan lentokentällä jo pitkä porrasjumi
Yksi vilkkaimista Cercanías-asemista sijaitsee Málagan kansainvälisellä lentokentällä. Kätevää junayhteyttä käyttää valtava määrä matkustajia päivittäin, mutta helpoksi heidän kulkemistaan ei lentokentän asemalla ole tehty.
Nimittäin myös lentokentän juna-aseman liukuportaat ovat ”korjauksessa” eli rikkinäiset. Portaat eivät ole toimineet useaan viikkoon.
Liukuportaat kuljettavat matkustajat junalaitureilta ylös lentokentälle, ja nyt laukkuja raahaavien matkustajien vaihtoehdoiksi ovat jääneet pienehköt ja siksi nopeasti täyttyvät hissit sekä tavalliset portaat.
Tiedossa ei ole, milloin liukuportaiden korjaustyöt Aurinkorannikon juna-asemilla saadaan valmiiksi. Espanjalaiseen tapaan ongelmana on myös, että mistään ei löydy edes tahoa, joka kertoisi julkisesti töiden mahdollisesta etenemisestä tai aikataulusta. Vastuu lienee Espanjan keskushallinnolla.
Los Bomiches hissiä korjataan