Ylinopeus ja huomion herpaantuminen tappavat Aurinkorannikon liikenteessä

Liikennekuolemien määrä laski hieman edellisvuodesta. Moottoripyöräily osoittautui viime vuonnakin vaaralliseksi.

Fuengirola.fi
3 min lukuaika

Málagan maakunnan alueella tieliikenteessä kuoli vuonna 2025 kaikkiaan 35 ihmistä. Luku ilmenee Espanjan liikennevirasto DGT:n (Dirección General de Tráfico) tilastoista.

Kuolemaan johtaneita onnettomuuksia oli kaikkiaan 34 ja niissä oli osallisena yhteensä 57 ajoneuvoa.

Alkoholin rooli yllättävän pieni

Suurimpia tekijöitä Aurinkorannikon alueen liikennekuolemissa ovat olleet kuljettajan huomion herpaantuminen ja ylinopeus.

Alustavan analyysin mukaan Málagan maakunnan liikennekuolemista noin 35 prosentissa taustalla oli kuljettajan herpaantuminen. Tämä tarkoittaa 12 kuollutta.

- Mainos -

Toiseksi yleisin syy oli ylinopeus, joka näyttäisi olleen kymmenen liikennekuoleman (n. 29%) takana.

Seuraavina kuolonkolareita aiheuttaneiden tekijöiden listalla olivat tietyöt (11.8%), väsymys (8.8%) ja liikennesääntöjen vastainen ohittaminen (8.8%).

Alkoholin katsottiin olleen aiheuttavana tekijänä vain yhdessä liikennekuoleman tapauksessa.

Tilastoista paljastuu myös se, että turvalaitteiden, kuten turvavöiden käytössä on parantamisen varaa. Kaikkiaan 35 liikenteessä kuolleesta seitsemän oli laiminlyönyt turvalaitteiden käyttöä.

Erityyppisten teiden osalta kuolemantapaukset jakautuivat siten, että perus maanteillä menehtyi 22 ihmistä, maksuttomilla moottoriteillä 12 henkeä ja maksullisilla moottoriteillä vain yksi.

Nuorehkot miehet suurimmassa vaarassa

Vuonna 2025 Málagan teillä liikenteessä menehtyneiden tilastossa miehet olivat ylivoimainen enemmistö. Vain neljä naista kuoli liikenteessä, ja miehiä loput 31. Prosentteina ilmaistuna liikenteessä kuolleista noin 11 prosenttia oli naisia ja 89 prosenttia miehiä.

- Mainos -

Ikäryhmittäin vertailtuna kaikkein eniten liikenteessä menehtyi 35-44 vuotiaita. Tähän ikäluokkaan kuuluvia kuoli vuonna 2025 kymmenen (yhdeksän miestä ja yksi nainen), eli lähes 30% kaikista liikennekuolemista.

Seuraavana olivat 25-34 vuotiaat, joita menehtyi seitsemän (kuusi miestä ja yksi nainen).

Alle 18 vuotiaita ei kuollut viime vuoden liikenteessä yhtään.

Valtaosassa kuolonkolareista henkensä menetti nimenomaan ajoneuvon kuljettaja. Liikenteessä kuolleista 28 oli kuljettajia, kahdeksan matkustajia ja yksi menehtynyt oli jalankulkija.

Kaksipyöräiset kulkuneuvot, kuten mopot, skootterit ja moottoripyörät ovat vaarallisten kulkuneuvojen maineessa. DGT:n tilastot viime vuoden liikennekuolemista tukevat tätä käsitystä, sillä 35 kuolleesta lähes puolet – kaikkiaan 16 – oli liikkeellä joko moottoripyörällä (15) tai mopolla (1).

Kahdessa vuosikymmenessä suuri lasku

Liikennekuolemien trendi Málagan maakunnassa voidaan nähdä hieman kaksijakoisesti.

Viimeisen kymmenen vuoden aikana on havaittavissa pientä nousua kuolonuhrien määrässä keskimäärin. Alimmillaan liikennekuolemat olivat vuonna 2018, jolloin Málagan liikenteessä menehtyi 19 henkeä.

- Mainos -

Toisaalta, vuosituhannen alun lukemista ollaan tultu huomattavasti alaspäin. Esimerkiksi vuodet 2001 (97 liikennekuolemaa), 2002 (95 kuollutta) ja 2003 (107 kuollutta) olivat aivan eri luokkaa kuin viime vuosien lukemat.

Jaa tämä artikkeli