Tällä kertaa tämän fiktiivisen, kaikkien rakastaman perheen tarinaa valkokankaalla saadaan seurata etelän lämpöön sijoittuvassa Kyllä isä osaa Espanjassa -elokuvassa.
Elokuvan ohjaa Lauri Nurkse. Sama mies ohjasi myös edellisen Kyllä isä osaa – elokuvan (Kyllä isä osaa Lapissa (2025), joka keräsi viime vuonna elokuvateattereissa 142.000 katsojaa.
Käsikirjoittajana toimii alkuperäisen Kyllä isä osaa -tv-sarjan luoja Pekka Lepikkö.
Kyllä isä osaa Espanjassa – elokuvan tuottaja Laura Ahola ICS Nordicista kiittää hyvin sujuneesta yhteistyöstä, hän kertoo kuvausten Fuengirolassa sujuneen mallikkaasti.
– On ollut hienoa saada mukaan paikallista osaamista: hieman alle puolet työryhmästämme on paikallisia, ja tuotannossa on ollut mukana myös lukuisia paikallisia avustajia ja näyttelijöitä. Fuengirolan auringonpaiste ja lämpö luovat aivan omanlaisensa tunnelman, joka välittyy varmasti myös valmiiseen elokuvaan.
Kyllä isä osaa -tuotannon kuvauksissa oli Suomesta tulleen kuvausryhmän lisäksi mukana myös kuusi Aurinkorannikolla työskentelevää audiovisuaalisen alan ammattilaista.
Näyttelijäkaartiin kuului Suomesta saapuneiden näyttelijöiden lisäksi myös Aurinkorannikolla asuvia suomalaisia sekä espanjalaisia, joita nähtiin pienrooleissa ja avustajina.





