Espanjan kansallispoliisi on pidättänyt kaksi ulkomaalaista miestä, iältään 29 ja 32 vuotta, epäiltyinä sarjasta autovarkauksia, joissa he käyttivät radiotaajuushäirintälaitteita estääkseen ajoneuvojen ovien lukittumisen.
Miehet on nyt vapautettu oikeuden päätöksellä, mutta heille on asetettu lähestymiskielto, joka estää heitä saapumasta minkäänlaisiin paikkoihin Málagan maakunnan alueella, mihin myös Aurinkorannikko kuuluu.
Poliisilähteiden mukaan epäillyt toimivat erityisesti Málagan kaupungin keskustan pysäköintialueilla, joissa he ovat syyllistyneet ainakin kuuteen varkauteen. Heidän toimintatapansa oli tarkkaan suunniteltu: varkaat seurasivat ulkomaalaisia turisteja, jotka pysäköivät vuokra-autojaan ja poistuivat paikalta uskoen ovien lukkiutuneen.
Todellisuudessa epäillyt käyttivät elektronisia kaukosäätimiä, jotka lähettivät häiriösignaaleja auton keskuslukituksen taajuudelle estäen lukituksen aktivoitumisen. Kun turistit palasivat, he huomasivat arvoesineidensä – kuten matkatavaroiden, kannettavien tietokoneiden, tablettien ja puhelimien – kadonneen.
Lue myös: Taskuvaras sai porttikiellon Málagan historialliseen keskustaan
Valikoivat tarkkaan uhrinsa
Tutkinnan mukaan epäillyt valitsivat uhreikseen erityisesti turistit, jotka olivat juuri saapuneet kaupunkiin tai olivat lähdössä samana päivänä kotimaahansa, minkä vuoksi nämä kuljettivat kaikkia matkatavaroitaan autossa. Epäillyt seurasivat heitä ja iskevät hetken tullen nopeasti ja huomaamattomasti.
Poliisi käynnisti tapauksen vuoksi erityisen valvontaoperaation.
He jäljittivät varkaiden käyttämän auton ja löysivät epäillyt keskusta-alueen pysäköintihallista, jossa nämä piileskelivät ajoneuvossaan moottori ja valot sammutettuina. Tarkkailun aikana poliisit havaitsivat, kuinka miehet vetivät esiin kaukosäätimensä juuri sillä hetkellä, kun turistit yrittivät lukita autojaan.
Useita tapauksia saatu selvitettyä
Poliisit ottivat epäillyt kiinni ja tunnistivat heidän hallustaan useita esineitä, jotka yhdistettiin aiempiin rikosilmoituksiin. Useat uhrit, joista monet heistä olivat ulkomaisia matkailijoita, tunnistivat esineensä poliisin esittämistä löydöistä.
Valvontakameroiden avulla havaittiin myös, kuinka varkaat siirsivät saalistaan pysäköintihallien kerroksesta toiseen ennen kuin lastasivat ne omaan ajoneuvoonsa.
Epäiltyjen pidätyksen myötä poliisi on onnistunut selvittämään useita aiemmin ilmoitettuja rikoksia, jotka noudattivat samaa rikoskaavaa eri puolilla kaupungin pysäköintialueita.
Poliisin vinkki matkailijoille
Kansallinen poliisi muistuttaa näistä turvaohjeista, jos matkustat vuokra-autolla Aurinkorannikolla:
- Tarkista ovien lukkiutuminen manuaalisesti.
- Älä koskaan jätä arvotavaraa näkyville autoon.
- Suosi vartioituja pysäköintialueita, ja pidä arvoesineet mieluiten mukana tai tallelokerossa.