[adrotate group="4"]

Tässä ovat Aurinkorannikon kaunein nainen ja komein mies – missit ja misterit kilpasilla

Miss ja Mister Provincia de Málaga 2025 -kauneuskilpailun kruunut menivät Marbellaan ja Algarroboon.

Fuengirola.fi
3 min lukuaika
Elena Blázquez ja Jorge Ramiro kruunattiin Miss ja Mister Provincia de Málaga 2025 -voittajiksi. Kuva: Facebook @MarioMerin.

Lauantai-iltana 2. elokuuta Coínin sydän sykki kauneuden ja eleganssin tahtiin, kun 92. kerran järjestetty Miss & Mister Provincia de Málaga -kilpailu huipentui juhlavaan finaaliin Princesa de Asturias Leonor -puiston ulkoilma-areenalla.

Tuhansien katsojien edessä Algarrobosta kotoisin oleva Elena Blázquez Henao, 19, ja Marbellassa asuva Jorge Ramiro Alberola, 29, kruunattiin Málagan maakunnan edustajiksi kauneuskilpailujen maailmassa vuodelle 2025.

Málagan maakunnan ja siis Aurinkorannikon kaunein nainen 2025 on 19-vuotias myyjä ja opiskelija Elena Blázquez.

Elena on myyjä, Jorge personal trainer

Elena Blázquez on 177-senttinen myyjä ja kaupallisten opintojen opiskelija Velez-Málagan seudulta.

Hän hurmasi tuomariston ja yleisön luonnollisella karismallaan ja arvopohjaisella lähestymistavallaan.

– Haluan osallistua Miss Provincia de Málaga -kilpailuun, koska etsin rikastuttavaa kokemusta, mahdollisuutta kasvaa sekä henkilökohtaisesti että ammatillisesti – ja ennen kaikkea haluan jakaa arvoni muiden kanssa, Elena kuvaili tavoitteitaan ilmoittautumisensa yhteydessä.

Jorge Ramiro Alberola puolestaan toi lavalle vakuuttavaa esiintymisvarmuutta ja fyysistä energiaa.

188-senttinen personal trainer on suorittanut liikunta-alan ammattitutkinnon (TSAFAD), ja hänen taustansa on vahvasti urheilun ja hyvinvoinnin maailmassa.

– Haluan osallistua Mister Provincia de Málaga -kilpailuun, koska tunnen ylpeyttä kotikaupungistani ja minua motivoi mahdollisuus kokea jotain erilaista ja saada kokemuksen, joka auttaa minua kasvamaan ja antamaan itsestäni parhaan puolen.

29-vuotis personal trainer Jorge Ramiro on Málagan maakunnan ja Aurinkorannikon komein mies 2025.

Perinteikäs tapahtuma Coínin kesäillassa

Miss & Mister Provincia de Málaga -kilpailu on yksi Espanjan pitkäikäisimmistä alueellisista kauneuskilpailuista. Se on perustettu jo vuonna 1933, joten tänä vuonna vietettiin mittelön 92. vuosipäivää. Tapahtuma pidettiin näyttävästi Coínin luonnonkauniissa Auditorio Parque Leonor Princesa de Asturias -ulkoilma-amfiteatterissa.

Ilta oli täynnä musiikkia, valoja, esiintymisiä ja tunteikkaita hetkiä, kun finalistit esittäytyivät yleisölle iltapuvuissa, vapaa-ajan asuissa ja persoonallisissa esittelyvideoissa. Tuomaristossa nähtiin paikallisia julkisuuden henkilöitä, aiempien vuosien voittajia sekä muodin ja median asiantuntijoita.

Fuengirolaa edustaneet Sandra Sanchez Martin ja Jose Manuel Blanco eivät menestyneet tällä kertaa. Keskellä Fuengirolan pormestari Ana Mula.

Matka jatkuu isommille kisalavoille

Voiton myötä sekä Elena että Jorge saavat kunnian edustaa Málagan maakuntaa kansallisessa Miss & Mister RNBE España 2026 -kilpailussa, jossa etsitään koko Espanjan seuraavaa kauneuden ja persoonallisuuden suurlähettilästä.

RNBE (Reinado Nacional de Belleza España) on yksi maan merkittävimmistä kauneuskilpailuista, ja sen voittajat etenevät usein kansainvälisiin finaaleihin, kuten Miss Maailmaan tai Mister Internationaliin.

Sekä Algarrobo että Marbella ovat ottaneet voitot ilolla vastaan. Sosiaalisessa mediassa on nähty onnitteluja paikallisilta yrityksiltä, kulttuurijärjestöiltä ja asukkailta, jotka kokevat edustajiensa menestyksen omakseen.

Kauneuskilpailut ovat edelleen tärkeä osa Andalusian kulttuurista perinnettä, ei pelkästään ulkoisen kauneuden vaan myös paikallisen identiteetin, itseilmaisun ja sosiaalisen näkyvyyden näkökulmasta.

Jaa tämä artikkeli