Sabores ravintolan isäntä Marcello toimii itse kokkina. Hän yrittää aina löytää hetken, jotta voi käydä salin puolella tervehtimässä asiakkaitaan. Siitä tulee mukavan kotoinen ja luotettava tunnelma.
Marcello luottaa keittiössään ainoastaan parhaisiin raaka-aineisiin.

-Käyn lihakauppiaani kanssa jatkuvaa keskustelua. Kaikki käyttämäni naudanliha on argentiinalaista ja huippulaatuista.
Empanada chmichurilla
Testiryhmämme aloitti aterioinnin argentiinalaiselle perinneherkulla empanadoilla. Ravintolassa paistetut lihatäytteiset ”pasteijat” tarjotaan chrimichurri -kastikkeen ryydittäminä. Empanadat ovat niin hyviä, että joskus tekisi mieli tulla syömään pelkästään niitä. Lounasaikaan tämän ajatuksen voisikin toteuttaa, muutama empanada toimisi hienosti kevyenä lounaana.

Seuraavaksi seurueemme otti jaettavaksi talon oman Sabores -salaatin. Salaatti on visuaalisesti häkellyttävän kaunis ja hauska tapa yhdistellä hedelmiä, lihaa ja juustoa on varsin onnistunut. Varsinkin seurueemme naisväki oli innoissaan salaatista.
Täyden kympin pihvi
Pääruokina otimme muutamia erilaisia liha-annoksia. Allekirjoittanut otti sisäfilepihvin, pienimmän niistä, koska alkuruokia oli aika hyvin jo pohjalla.
Pihvi tuotiin puisella lankulla. Annoksen selkeys ihastutti heti alkuun. Grillatut vihannekset, chimichurri ja muut lisukkeet olivat mukavasti toisista erillään. Lankku on sen verran iso, että siihen mahtuu hyvin monia elementtejä.
Jos joskus saa ravintola-arvostelussa käyttää ylisanoja, nyt on niiden aika. Liha oli jopa uskomattoman mureaa ja maukasta. Pieni sipaus chimichurria täydensi makuelämyksen. Täyden kympin suoritus ilman mitään muttia.

Myös seurueen muut jäsenet hykertelivät tyytyväisinä nauttiessaan lampaan kyljyksiä tai argentiinalaista leikettä milanesaa.
Saboresissa kaikessa näkyy rakkaus ruoanlaittoon. Ruokien esille pano, lihojen ja myös kasvisten kypsyys sekä itsetehty chmichurri ovat kaikki osoitus vankasta kokemuksesta ja intohimosta ruokaa kohtaan.
Kodikas sisustus
Ravintolan sisustus on mukavan kodikas. Siinä ei ole mitään prameilevaa, eikä hienostelevaa. Yksinkertaisen kaunista. Palvelu on ensiluokkaisen ystävällistä ja asiantuntevaa. Marcellon piipahdukset keittiöstä salin puolelle täydentävät kokemuksen.

Tasoonsa nähden Sabores on erittäin kohtuuhintainen. Laadukas liha ei koskaan ole erityisen halpaa, mutta Saboresissa rahalleen saa varmasti vastineen.
Sabores löytyy helposti. Se sijaitsee Los Bolichesissa jokiuoman varressa matkalla feria-alueelle. Helmi -kauneushoitola sijaitsee samalla kadun pätkällä.
Ravintola on avoinna tiistaista lauantaihin sekä lounasaikaan, että illalliselle. Sunnuntaina nautitaan ainoastaan lounasta.








