Kesän kääntyessä jälkipuoliskolleen, on perinteisesti tullut jälleen koululaisten ja opiskelijoiden palata kesälaitumilta pulpettien ääreen. Sama koskee myös Aurinkorannikon suomalaista koulua, jossa uuden kouluvuoden opinnot alkoivat torstaina 7. elokuuta.
Fuengirolassa, Los Pacosissa sijaitseva koulu on pihoilla ja käytävillä ei ole oppilaita näkynyt kesäkuun alun jälkeen, mutta muuta toimintaa koululla on kesän aikana tapahtunut.
– Koululla on tehty jälleen paljon perusparannuksia. Olemme saaneet mm. uusia viihtyisyyttä lisääviä tiloja, kuten sisustetun ulkotilan välituntikäyttöön. Lisäksi on hankittu uusia laitteita ja kuluneen kesän aikana on jälleen tehty mittavia sähköuudistuksia eri rakennuksiin, listaa Aurinkorannikon suomalaisen koulun rehtori Terhi Merensky.
Koulu on lähes täynnä
Suomalainen koulu on jo vuosikausien ajan ollut niin suosittu, että kaikki halukkaat eivät välttämättä ole edes kouluun mahtuneet. Näin on tilanne myös alkavan kouluvuoden suhteen.
– Koulu on pääsääntöisesti täysi muutamaa hajapaikkaa lukuun ottamatta, Merensky vahvistaa.
– Tilaa on yhä ensimmäisellä luokalla, sekä yksittäisiä paikkoja muutamalla luokalla. Kuitenkin usealle luokalle on jälleen oppilaspaikkaa jonottavia perheitä, rehtori jatkaa.
Osa Aurinkorannikon suomalaisen koulu arkea on myös se, että jokaiselle kouluvuodelle edessä on enemmän tai vähemmän rekrytointia. Tänä kesänä henkilökunnan vaihtuvuus on ollut maltillista ja iso osa opettajista on jatkavia.
– Tänä vuonna rekrytointitarve oli melko pieni – uutena talossa aloitti viisi opettajaa ja yksi koulunkäynninohjaaja, Merensky kertoo.
– Rekrytointi on meillä kiitollista, sillä hakemuksia saamme runsaasti ympäri vuoden ja mielenkiinto työskennellä meillä on selvästi suurta, hän kiittelee.
Kännykättömyys jatkuu
Uusi kouluvuosi tarjoaa jälleen myös mahdollisuuden uusien tavoitteiden ja hankkeiden kimppuun käymiseen tällaisiakin suomalaisella koululla on.
– Viime vuosi piti sisällään suuria koko henkilöstön kattavia koulutuskokonaisuuksia. Nyt viemme koulutuksen antia käytäntöön ja luokkahuoneisiin. Koko henkilökunta koulutettiin mm. Verso-toimintamalliin, ja vertaissovittelu tulee korvaamaan aiemman Kiva-koulu -toiminnan, Merensky kertoo.
– Nämä molemmat ohjelmat ovat suomalaisia toimintamalleja, jotka tukevat oppilaiden hyvinvointia ja turvallista kouluympäristöä sekä ehkäisevät kiusaamista, hän jatkaa.
Suomessa kovasti puhuttavan ja kuohuttavan kännykkäkiellon suhteen Aurinkorannikon suomalaisessa koulussa ollaan jo aikaa edellä.
– Suomessa puhelimien ja muiden mobiililaitteiden käyttöä aloitetaan rajoittaa tänä syksynä kouluissa. Suomessa tätä vasta aloitellaan, meillä kaikki on jo toiminnassa uudistuneet järjestyssäännöt mukaan lukien. Koulumme kännykättömyys siis jatkuu ja on meillä jo vakiintunut osa arkea.
Uusi vuosi, uudet haasteet
Vaikka kännykättömyys ei siis olekaan uutta Aurinkorannikon suomalaisella koululla, joitain uudistuksia ja niiden mukanaan tuomia haasteita edessä kuitenkin on.
– Ylioppilaskokeiden muutokset ja Abitti 2 -järjestelmän käyttöönotto tuovat varmasti omat haasteensa kaikille kouluille Suomessa ja myös meille ASK:lla, Terhi Merensky mainitsee.
Abitti 2 on koejärjestelmä, jonka on tarkoitus siirtää kokeet langattomaan aikaan. Tavoite on, että Abitti 2 -sovellus on käytössä ylioppilaskokeissa syksyn 2026 tutkinnosta alkaen.
– Kevään rekrytoinnissa pääsimme valitsemaan opettajatiimiimme vahvistuksen, jolla erittäin vahvaa osaamista tällä saralla aivan Suomenkin mittapuulla. Meillä on nyt siis ihan ikioma asiantuntijamme Suomesta ja saamme varmasti tämänkin uudistuksen kunnialla maaliin, rehtori kertoo tyytyväisenä.
– Olemme valmiina uuteen lukuvuoteen – ja isolla innolla jatkamme työtä ihanien lasten ja nuorten parissa, Merensky vakuuttaa.






