Sarjat eivät ole vielä puolivälissä, mutta katsotaanpas mitä kuuluu Aurinkorannikon ”omille joukkueille” juuri ennen joulutaukoa.
UD Fuengirola Los Boliches
Kutosessa pelaava ”Fuge” löytyy turvallisesti sarjan keskivaiheilta, kuitenkin vain neljä pistettä nousukarsinnoista. Putoamisesta ei näyttäisi olevan uhkaa, mutta aika näyttää onko seurasta nousemaan aluesarjasta ylemmäksi. Nousu jalkapalloliiton isännöimään 3 RFEF -sarjaan olisi kyllä aikamoinen paukku.
Marbella FC ja Juventud Torremolinos
Rannikon naapurukset pelaavat molemmat samassa lohkossa kolmosessa. Nousu ammattilaissarjaan Liga2:een olisi taloudellisesti harppaus valtaviin saappaisiin, mutta tällä hetkellä ei kummankaan kannata sellaisesta haaveilla. Marbella on neljä pistettä säilymisestä ja Torrellakin tekee tiukkaa juuri putoamisviivan paremmalle puolelle. Toivoa sopii joulupukin tuovan vahvistuksia tammikuuksi.
Malaga CF
Valmentajan vaihto on tuonut kaivatun piristysruiskeen ja peli-ilme näyttää paremmalta kuin aikoihin. Uusia ratkaisijoita on löytynyt vaihtopenkiltä ja tammikuun hujakoilla saataneen muutamia avainpelaajiakin takaisin rinkiin pitkien sairauslomien jälkeen. Tasaisessa Liga 2:ssa on kaikki vielä aivan auki ja tie saattaa viedä keväällä joko ”taivaaseen tai helvettiin”, lue: nousuun tai putoamiseen.
Tällä hetkellä näyttää siltä, että mitään ei ole vielä ratkaistu. Jos vanhat merkit pitävät paikkansa, saadaan kevätkaudeksi taas yllin kyllin draamaa ja vauhdikkaita käänteitä. Jatketaan vuodenvaihteen jälkeen siitä mihin nyt jäätiin.
Nyt on aika kiittää lukijoita kuluneesta vuodesta 2025.
Oikein hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta 2026.
Lauri P. Pietikäinen / Refla.fi







