Syksyllä putoamiskamppailuihin tuomittu Málaga piristyi valmentajanvaihdoksen jälkeen aivan uuteen vireeseen. Tällä hetkellä seura on yksi Liga 2:n kovakuntoisimmista ja taistelee aivan realistisesti noususta La Ligaan. Mikä muuttuisi, jos toivottu nousu toteutuisi?
Nykystadion kävisi ainakin auttamattomasti liian pieneksi. Yleisömäärät ovat jo nyt Liga-luokkaa ja kausikorttijonossakin on yli 20.000 henkilöä. Tarvetta olisi uudelle stadionille, jonne mahtuisi 50–60.000 katsojaa.
Pääsylippujen hinnat tavallisiin peleihin nousisivat arvioni mukaan kolmanneksella. Isojen vieraiden kyläillessä (Real Madrid, Barça…) halvimmatkin liput maksaisivat vähintään kolminumeroisen luvun verran kappale.
Seuraorganisaatiossa muutos olisi taloudellisesti merkittävä. Tämänhetkiset noin 20 miljoonan euron vuositulot nelin- viisinkertaistuisivat. Palkkakulut nousisivat merkittävästi, mutta niin tekisivät myös pelaajakaupoista saadut korvaukset. Málagan akatemia tuottaa tällä hetkellä tulevaisuuden toivoja kuin liukuhihnalta.
La Ligan ylimmälle portaalle nousu olisi vaikutuksiltaan sitä luokkaa, että veikkaisin sen taivuttavan riidoissa olevat omistajatahot jonkinnäköiseen pikaiseen aselepoon ja organisaation omistussuhteiden uudelleenjärjestelyyn. Rahaa alkaisi olla yksinkertaisesti liikaa hävittäväksi turhiin riitoihin.
Sarjaa on nyt jäljellä vielä viisitoista kierrosta ja keväästä on tulossa poikkeuksellisen mielenkiintoinen. Josko nousu sitten toteutuisi, saataisiin Aurinkorannikolla varmasti nähdä juhlat, joita voisi verrata Suomen 1995 jääkiekon MM-kultaan.






