Mennyt kevät huipentui Málagan nousuun ja paluuseen takaisin Espanjan pääsarjatasolle – La Ligaan – kahdeksan vuoden tauon jälkeen. Miltä näyttää nyt, juuri ennen alkavaa kautta?
Joukkue aloittaa näillä näkymin sarjan suurin piirtein sillä miehistöllä, jolla se nousikin. Kokoonpano on nuori, mutta se on täynnä yhteenhitsautuneita ja toisensa tuntevia pelaajia, joista monet ovat pelanneet yhdessä jo aivan lapsuudesta saakka.
Lähtijöinä on toistaiseksi ollut vain vaihtopenkinkuluttajia ja ”kestovemppoja” (ts. pitkäaikaisloukkaantuneita). Tulopuolelle on tätä kirjoitettaessa saatu kolme hieman kokeneempaa ja etukäteen arvioituna Liga-tasoista pelijyrää (Cruz, Calero, Salinas).
Nousijana Málagan tavoite ei voi olla mikään muu kuin sarjassa säilyminen. Seuraorganisaatiolla tuntuu olevan vahva luotto valmentaja Funesiin ja mikäs siinä, hänen alaisuudessaanhan Málaga oli Liga 2:n kuntopuntarin kovatasoisin seura.
Kuinka pitkälle riittää Liga 2:n kovakuntoisimman joukkueen taso La Ligassa?
Ainakin sarjan ensimmäiset kierrokset ovat Málagalle sangen haastavia:
Ke 19.8. At. Madrid – Málaga
Ma 24.8. Málaga – Deportivo
Su 30.8. Real Madrid – Málaga
Seuraavaan kolumniini mennessä tiedämme jo enemmän.
Elämme hienoja aikoja. La Liga alkaa ja nyt mukana on myös Málaga.
Let’s vamos!




