Kuolleisuus kasvaa syntyvyyttä nopeammin Aurinkorannikolla

Málagassa syntyi viime vuonna hieman enemmän lapsia kuin edellisvuonna. Samaan aikaan kuolleisuus kasvoi selvästi. Väkiluku kuitenkin kasvaa muuttoliikkeen ansiosta.

Fuengirola.fi
2 min lukuaika

Syntyvyys nousi hieman Málagan maakunnassa vuonna 2025. Tiedot perustuvat Espanjan tilastokeskuksen (INE) alustaviin arvioihin.

Maakunnassa syntyi viime vuoden aikana 11.744 lasta. Se on 51 lasta enemmän kuin vuonna 2024. Kasvua tuli siis 0,43 prosenttia. Nousu on pieni, mutta sikäli merkittävä, että se katkaisee usean vuoden laskusuhdanteen syntyvyydessä. Viimeisen kymmenen vuoden aikana syntyvyys on kasvanut vain kerran aiemmin. Tämä tapahtui vuonna 2021.

Sama suunta näkyy koko Espanjassa. Vuonna 2025 maassa syntyi 321.164 lasta. Se on prosentti enemmän kuin vuotta aiemmin. Syntyvyys kasvoi useimmissa maakunnissa.

Kuolleisuus kasvoi syntyvyyttä enemmän

Vaikka vauvoja syntyikin edellisvuotta enemmän, kuolleita oli silti yhä selvästi enemmän. Málagassa kuoli viime vuonna arviolta 14.506 ihmistä. Se on 805 enemmän kuin vuonna 2024. Kuolleisuus kasvoi näin ollen 5,87 prosenttia.

- Mainos -

Asiantuntijoiden mukaan kuolleisuuden kasvu liittyy väestön ikääntymiseen. Yhä useampi asukas myös Málagan alueella on hyvin iäkäs. Esimerkiksi yli 90-vuotiaita kuoli viime vuonna 3.066. Se on 380 enemmän kuin vuotta aiemmin.

Luonnollinen väestönkasvu on miinuksella

Syntymien ja kuolemien erotus oli vuonna 2025 Málagan maakunnassa 2.736 henkeä pakkasen puolella. Toisin sanoen niin monta lasta lisää olisi pitänyt syntyä, jotta luonnollinen väestönmuutos olisi ollut neutraali.

Málagan väkiluku ei silti pienene. Päin vastoin, maakunta on yksi Espanjan nopeimmin kasvavista alueista. Kasvu johtuu vahvasti voitollisesta muuttoliikkeestä. Alueelle muuttaa jatkuvasti runsaasti ihmisiä sekä muualta Espanjasta että paljon myös ulkomailta.

Jaa tämä artikkeli