Ilkka Vainio, ystävänne mainio: tärkeintä on ystävyys

Ilkka Vainio tuo “Vainiot juhlashown” jälleen Fuengirolaan – lauluntekijämestari elää täysillä ja vaalii musiikin ystävyyden perintöä

Fuengirola.fi
6 min lukuaika

Legendaarinen lauluntekijä, tuottaja ja showmies Ilkka Vainio on jälleen vauhdissa. Takana on kiireinen vuosi täynnä tilaustöitä, keikkoja ja suuria juhlakonsertteja – ja nyt suunta on taas kohti aurinkoista Fuengirolaa. Lokakuun 23. ja 24. päivä ravintola Kukossa nähdään ja kuullaan “Vainiot juhlashow”, jossa soi sekä Juha että Ilkka Vainion musiikki – klassikoita, yllätyksiä ja yhteislaulua luvassa.

– On hienoa tulla taas Fuengirolaan, se on aina vähän kuin kotiin tulisi. Ystäviä on paljon, ja tunnelma Kukossa on ainutlaatuinen – siellä ihmiset laulavat, nauravat ja herkistyvät yhdessä. Tehdään taas iso elämys, Vainio hehkuttaa.

Työntäyteinen vuosi ja suuria konsertteja

Vaikka Vainion elämänasenne on yhä “ota löysin rantein”, aikataulu ei juuri löystymisen varaa anna. Viime kuukausina hän on tehnyt tilauslauluja, tuottanut levyjä ja kiertänyt Suomea Ilkka Vainio Show’n kanssa. Lisäksi syksy on tuonut mukanaan yhden uran merkittävimmistä kokonaisuuksista – Kari Tapion 80-vuotisjuhlakonserttikiertueen, joka starttaa Helsingin Kulttuuritalolta.

– Olen onnellinen, että minut haluttiin mukaan. Kari oli läheinen ystävä, ja tehtiin yhdessä yli neljäsataa laulua. Olin hänen tuottajansa, mutta ennen kaikkea ystävänsä. Viimeisenä päivänä ennen hänen poismenoaan soitimme vielä toisillemme ja kiitimme yhteisestä matkasta. Nyt tuo matka jatkuu musiikin kautta – ja sydämessä.

Kiertueella Vainio esiintyy laulajana ja esittää muun muassa Ystävän risti ja Toiset on luotuja kulkemaan – lauluja, joihin liittyy syviä tarinoita ja tunteita. Konserttisarjassa mukana on monia suomalaisen iskelmän huippuja, ja mukana kulkee myös Vainion isän, Juha Vainion, henkinen perintö.

Sanoittaja, tuottaja, tarinankertoja

Ilkka Vainio on ehtinyt urallaan enemmän kuin moni uskaltaa haaveilla: kymmenentuhatta julkaistua teosta tuottajana, yli tuhat sanoitusta ja tuhansia tilaustekstejä eri artisteille. Hän on ollut mukana luomassa suomalaisen iskelmän ja popin kaarta sukupolvien yli.

– Onhan tässä tullut tehtyä. Mutta tärkeintä on aina ollut ihmiset ja ystävyys – musiikki yhdistää meidät kaikki, elävät ja jo taivaaseen siirtyneet. Siellä ovat nyt Jope Ruonansuu, Kari Tapio ja isäni Juha, mutta heidän laulunsa elävät ja kantavat meitä eteenpäin.”

Muistot vievät Vainion usein lapsuuteen ja niihin hetkiin, jolloin Juha-isä kannusti kirjoittamaan, laulamaan ja luottamaan omaan ääneen. Yhteiset projektit, kuten Kikan hittien tekeminen, olivat osa sitä koulua, jonka perintö näkyy yhä hänen työssään.

“Oletettu hetero tai gay” – pilkettä silmäkulmassa

Keväällä Vainio julkaisi jälleen uuden kappaleen, joka sai osakseen runsaasti huomiota ja hymyjä. Laulu Oletettu hetero tai gay oli Vainion tapaan hyväntuulinen, mutta samalla sanomaltaan vahva.

– Halusin muistuttaa, että me ollaan kaikki samanarvoisia. Että elämä ei ole niin vakavaa – vähän pilkettä silmäkulmaan ja suvaitsevaisuutta peliin. Olet sitten hetero tai gay, tärkeintä on olla hyvä ihminen.

Vainion huumori ja lempeä ironia ovat olleet hänen tavaramerkkinsä jo vuosikymmeniä – yhtä aikaa hauskoja ja lämminhenkisiä, mutta aina jonkin totuuden äärellä.

Kukossa luvassa nostalgiaa, iloa ja yllätyksiä

Fuengirolassa nähdään jälleen tuttu Vainiot Fuengirolassa Show, josta on vuosien varrella muodostunut lähes instituutio.

– Siellä soi Juha ja Ilkka Vainion klassikot, ja niitä kyllä riittää. On yhteislauluja, yllätyksiä ja hauskoja hetkiä. Kuullaan tietysti Vanhoja poikia viiksekkäitä, Kotkan poikii ilman siipii, Albatrossi ja monta muuta tuttua. Ja totta kai mukana on myös herkkyyttä ja muistamisen hetkiä.

Lavalla nähdään vahva kokoonpano:Kapellimestari- kitaristi Luumu Kaikkonen, basisti Erkki Kaikkonen, lyömäsoitintaiteilija Hans Rautio, kosketinvelho Pekko ”Sultan” Simonsuuri sekä Fuge Sisters, eli Tuisku Pekkarinen ja Arinna Simonsuuri. Vierailevia solisteja ovat ainakin Arttu ”Sultaanin poika” Simonsuuri, Sinkku-Mikko Kannussaari ja Antti Pizza Pekkarinen. Yhteishenki ja hyväntuulisuus ovat taattuja.

– Meillä on aina ollut Kukossa huippubändi ja loistava fiilis. Ja muistamme myös ystävämme, jotka eivät enää ole mukana – kuten lyömäsoitintaiteilija Ema Hurskaisen. Hänelle omistetaan oma hetki.

Show’ssa kuullaan myös laulu, jolla on erityinen paikka Vainion sydämessä: Ei toivetta mulla sen kummempaa, jonka sanat olivat Juha Vainion viimeiset ja jonka myöhemmin viimeisteli Juice Leskinen. Kari Tapio teki siitä klassikon – ja nyt Ilkka esittää sen ensi kertaa omana tulkintanaan Kukossa.

– Se on iso hetki. Siinä yhdistyy kolme suurta: Juha, Juice ja Kari. Saan laulaa sen heidän puolestaan – ja yleisön kanssa.

Elämä jatkuu laulun voimalla

Vainion haastattelussa kuuluu lämpö, kiitollisuus ja rakkaus musiikkiin. Hän puhuu ystävistä taivaassa ja kollegoista maan päällä, mutta ennen kaikkea siitä, että elämä jatkuu laulun muodossa.

– Näitä lauluja tehdään taivaaseen asti. Tämä on se retki, joka ei lopu. Niin kauan kuin on yleisö ja ystäviä, on syy nousta lavalle.

Fuengirolassa tuo matka jatkuu vielä lokakuussa, kun Kukko täyttyy laulusta, tarinoista ja tunteesta.

– Tervetuloa kaikki mukaan! Kukossa on hienot puitteet ja ihmiset, jotka tekevät sen taian mahdolliseksi. Meillä on luvassa juhlaa, naurua ja elämää – juuri sitä mitä Juha ja Kari aina arvostivat. Kun lauletaan yhdessä, silloin ollaan onnellisia.

Liput kannattaa varata ennakkoon. Se onnistuu sähköpostitse kukko.events@gmail.com .

Lisää Ilkka Vainion jutustelua voi kuunnella Radio FugeFM -taajuudella. Alkavalla viikolla Ilkka on äänessä monena päivänä.

Jaa tämä artikkeli