Harhaluoti tappoi DJ:n salajuhlissa Marbellassa – kova tuomio

Espanjalaismies tuomittiin yhdeksäksi vuodeksi vankeuteen, kun bileissä laukaistu luoti osui tiskijukkaa kuolettavasti kaulaan.

Fuengirola.fi
2 min lukuaika
Kansallisen poliisin (Policia Nacional) julkaisemalla videolla DJ:n ampujaa kuljetetaan käsiraudoissa Marbellassa maaliskuussa 2021. Kuvakaappaus videolta.

Andalusian ylin tuomioistuin (TSJA) on tammikuussa 2026 vahvistanut yhdeksän vuoden vankeustuomion miehelle, jonka ampuma luoti osui DJ:hin luvattomissa yksityisjuhlissa Marbellassa keväällä 2021. Oikeuden mukaan yksi kattoon ammutuista luodeista kimposi ja aiheutti uhrille kuolettavan kaulavamman.

Andalusian korkein oikeusaste TSJA hylkäsi puolustuksen valituksen ja piti voimassa Málagan maakunnallisen tuomioistuimen ratkaisun. Tapauksen taustalla olivat Marbellassa maaliskuussa 2021 järjestetyt yksityisbileet, joita ei ollut lupa järjestää koronapandemian rajoitusten vuoksi.

Salajuhliin oli kutsuttu paikalle yli 35 ihmistä, ja musiikista vastasi sittemmin kuollut DJ.

Juhlijat karkasivat ampumispaikalta

Tuomion mukaan syytetty oli varhaisaamun tunteina istunut muiden kanssa varatulla pöytäalueella ja ottanut esiin ampuma-aseen “huomion herättämiseksi”. Aseen merkki ja malli jäivät epäselviksi, mutta sen kaliiperin kerrotaan olleen 9 mm (Parabellum).

- Mainos -

Mies ampui kolme laukausta kohti kattoa, jolloin ase jumittui. Yksi luodeista kimposi katosta ja osui DJ:tä kaulaan niin, että kaulalaskimo vaurioitui ja seurauksena oli massiivinen verenvuoto.

Oikeuden kuvauksen mukaan tilanteen paljastuttua juhlavieraat poistuivat kiireesti paikalta. Uhria autettiin vain hetkellisesti: yksi paikalla ollut yritti tyrehdyttää verenvuotoa painamalla pyyhettä haavaan ja hälytti apua, mutta kukaan ei lopulta saapunut, ja juhlaväki jätti uhrin oman onnensa nojaan. Ensimmäisten joukossa paikalta poistui myös ampujaksi katsottu mies.

Tuomio tuli kuolemantuottamuksesta ja aseen hallussapidosta

Kotietsinnässä poliisi löysi avaimia kassakaappiin, josta löytyi avaimet vesijettiin, jonka rakenteisiin piilopohjan taakse oli kätketty pistooli. Aseen kerrotaan olleen “sotilasaseeksi” luokiteltu ja laiton, koska siinä ei ollut sarjanumeroa.

Málagan tuomioistuin tuomitsi miehen kuolemantuottamuksesta neljäksi vuodeksi vankeuteen ja sotilasaseen laittomasta hallussapidosta viideksi vuodeksi vankeuteen, yhteensä yhdeksäksi vuodeksi. Lisäksi hänet määrättiin maksamaan korvauksia uhrin omaisille: 30.000 euroa DJ:n veljelle ja 60.000 euroa äidille.

TSJA ei nähnyt valituksessa perusteita muuttaa ratkaisua.

Puolustus kyseenalaisti muun muassa suojellun todistajan kertomuksen, jolla syytetty oli tunnistettu. Oikeuden ratkaisussa viitataan myös poliisin havaintoihin, joiden mukaan syytetyllä oli yhteyksiä moottoripyöräjengiin: hänen autostaan löytyi liivi, jossa oli “Hells Angels” -nimi.

- Mainos -

Jaa tämä artikkeli