Aurinkorannikon oma jalkapalloylpeys, Málaga CF, on jälleen Espanjan korkeimmalla sarjatasolla.
Málaga varmisti nousunsa La Ligaan lauantai-iltana (20.6.2026) voittamalla nousukarsintojen finaalissa Almerían vieraskentällä maalein 2–1. Nousu sinetöityi kahdeksan vuotta sen jälkeen, kun seura putosi Espanjan pääsarjasta.
Aurinkorannikolla riemu repesi välittömästi päätösvihellyksen jälkeen. Kymmenettuhannet kannattajat juhlivat niin Almeríassa kuin Málagan keskustassa, ja juhlat jatkuivat aamuyöhön saakka.
Málagan nousu on valtava uutinen myös alueen laajalle suomalaisyhteisölle. Málaga CF on perinteisesti ollut suomalaisten asukkaiden ja talviturustien suosikkiseura, jonka edesottamuksia seurataan tiiviisti.
Esimerkiksi Fuengirolasta järjestetään fanibussikuljetukset jokaiseen joukkueen kotiotteluun La Rosaleda -stadionille, ja ensi kaudella näillä matkoilla päästään jälleen nauttimaan maailmanluokan tähtien ja huippuseurojen kohtaamisista.
Lue myös: Málaga CF varmisti nousukarsintapaikan – Aurinkorannikon ylpeys taistelee paikasta La Ligaan
Nuoret tähdet ratkaisijoina
Nousu ratkesi ottelun toisella puoliajalla.
Ensimmäisen maalin iski 65. minuutilla seuran oma kasvatti Chupete, joka viimeisteli Joaquínin esityöstä. Vain kuusi minuuttia myöhemmin David Larrubia laukoi näyttävän osuman ylänurkkaan Chupeten syötöstä ja vei Málagan jo 2–0-johtoon.
Almería kavensi tilanteeksi 1–2 Leo Baptistãon maalilla, mutta Málaga kesti hurjan loppupaineen ja varmisti historiallisen nousun.
Ottelun loppuhetkillä nähtiin myös tunteiden kuumenemista, ulosajoja ja yli kymmenen minuutin lisäaika, mutta mikään ei enää estänyt málagalaisia palaamasta Espanjan jalkapallon kirkkaimpiin valoihin.
Katso riemuvideo:
Kolmen vuoden projekti huipentui
Málagan paluu eliittiin on huikea tarina. Seura koki vuosia kestäneen syöksykierteen, joka vei sen pahimmillaan aina kolmannelle sarjatasolle (Primera RFEF) saakka. Nyt päättynyt kolmivuotinen projekti huipentui kahteen peräkkäiseen sarjanousuun. Málaga nousee pääsarjaan yhdessä Racingin ja Deportivon kanssa.
Urheilutoimenjohtaja Loren Juarrosin rakentama projekti on perustunut vahvasti seuran omaan juniorituotantoon. Monet nousun sankareista, kuten Chupete, Larrubia, Izan Merino ja Joaquín, ovat kasvaneet Málagan omassa akatemiassa.
Päävalmentaja Juanfran Funesin johdolla nuori joukkue onnistui nousemaan kahdessa vuodessa takaisin Espanjan jalkapalloeliittiin.
”Seurajohto teki ’all in’ -ratkaisun ja otti riskin luottaessaan näihin nuoriin. Kaikki sujui loistavasti. Nyt näemme, kuinka meidän omat poikamme antoivat kannattajille parhaan mahdollisen syyn olla henkeen ja vereen malaguistas”, päävalmentaja Juanfran Funes totesi liikuttuneena ottelun jälkeen.
Lue myös: Lauri Pietikäinen: Mitä tapahtuu jos Malaga nousee La Ligaan?

Koko maakunnan joukkue
Málaga CF:n merkitys ulottuu paljon kaupungin rajojen ulkopuolelle. Seuraa pidetään koko Málagan maakunnan yhteisenä joukkueena, ja sen otteluissa on viime vuosina nähty säännöllisesti yli 30 000 katsojaa.
Málaga Club de Fútbol on perustettu vuonna 1948. Joukkue pelasi La Ligan Primera Divisiónissa kaudet 1999–2006 , sijoittuen parhaimmillaan kahdeksanneksi kaudella 2000–2001.
Nousu merkitsee myös merkittävää taloudellista piristysruisketta koko Aurinkorannikolle. La Liga tuo alueelle lisää näkyvyyttä, matkailijoita ja kansainvälistä kiinnostusta.
Ensi kaudella Fuengirolan fanibusseissa on taatusti entistäkin korkeampi tunnelma, kun La Rosaledalle saapuvat vierailemaan Real Madridin ja Barcelonan kaltaiset jättiläiset!
Málaga CF:n värikäs tarina
Málaga CF on koko Aurinkorannikon tunnetuin ja seuratuin jalkapalloseura. Sen historiaan mahtuu eurokenttien loistoa, talouskriisejä, konkurssi, sarjaputoamisia ja lopulta vaikuttava paluu Espanjan jalkapalloeliittiin.
Eurokentille 2000-luvun alussa
Málaga nousi La Ligaan vuonna 1999 ja vakiinnutti nopeasti asemansa Espanjan pääsarjassa. Vuonna 2002 seura voitti UEFA Intertoto Cupin ja eteni seuraavalla kaudella UEFA Cupin puolivälieriin saakka.
Mestarien liigan ihme
Vuonna 2010 qatarilainen liikemies Abdullah Al Thani osti seuran ja käynnisti Málagan historian näyttävimmän projektin. Joukkueeseen hankittiin nimekkäitä pelaajia, kuten Ruud van Nistelrooy, Santi Cazorla, Joaquín ja Isco.
Päävalmentaja Manuel Pellegrinin johdolla Málaga sijoittui La Ligassa neljänneksi ja eteni sensaatiomaisesti Mestarien liigan puolivälieriin kaudella 2012–2013. Tie katkesi vasta dramaattisella tavalla Borussia Dortmundia vastaan lisäajalla.
Romahdus ja vaikeat vuodet
Menestyksen jälkeen seuran talous alkoi horjua. Velat kasvoivat, tähtipelaajat lähtivät ja kilpailukyky heikkeni. Keväällä 2018 Málaga putosi La Ligasta kymmenen vuoden pääsarjajakson jälkeen.
Pohjakosketus nähtiin vuonna 2023, kun seura putosi Segunda Divisiónista kolmannelle sarjatasolle, Primera RFEF:ään.
Omat kasvatit pelastivat seuran
Putoaminen pakotti seuran uudistumaan. Urheilujohtaja Loren Juarros rakensi uuden strategian, jossa painopiste siirrettiin omiin kasvatteihin ja nuoriin pelaajiin.
Málagan kuuluisa La Academia -junioriakatemia nosti esiin uuden sukupolven pelaajia, kuten Chupeten, David Larrubian, Izan Merinon ja Joaquínin.
Seura nousi vuonna 2024 takaisin Segunda Divisióniin ja kesäkuussa 2026 edelleen La Ligaan. Nousu huipensi kolmen vuoden mittaisen projektin, joka palautti Aurinkorannikon jalkapalloylpeyden takaisin Espanjan korkeimmalle sarjatasolle.
Kahdeksan vuoden odotus oli ohi.





