Matkamessut on Pohjois-Euroopan suurin matkailualan tapahtuma, jossa matkailun ystävät ja ammattilaiset kohtaavat lähes 70 eri maasta. Perinteet ovat pitkät, sillä messut on järjestetty Helsingin Messukeskuksessa vuodesta 1987.
Vilskettä riittää tänäkin vuonna. Messut alkoivat torstaina 15. tammikuuta pidetyllä perinteisellä ammattilaispäivänä, ja matkoista haaveilevat kuluttajat pääsevät messuilemaan perjantaista sunnuntaihin.
Espanjalla on näyttävä osasto messuhallin keskellä, ja luonnollisesti Aurinkorannikko on myös isosti esillä. Ja tietenkin Fuengirolan kaupunki sekä alueen oma paikallislehti Fuengirola.fi ja Aurinkorannikon ainoa suomalainen matkatoimisto Meriatur.
Meriaturin vetäjä, Reissu-Ramiksi ristitty Raimo Kukkonen jakaa Matkamessuilla uunituoreita Fuengirola-lehtiä sekä Meriaturin vuoden 2026 retkimatkaesitteitä.
– Yllättävän paljon on porukkaa käynyt heti näin messujen aluksi. Fuengirolan uutiset, tapahtumat ja retket tuntuvat kiinnostavan kansaa. Eivätkä kaikki innokkaat ole todellakaaan suomalaisia, vaan olen ollut juttusilla niin espanjalaisten, amerikkalaisten kuin Kauko-Idän ihmistenkin kanssa, Rami kertoo pikaisen kahvitauon lomassa.
Viikonlopuksi Rami saa lisää apukäsiä, kun reippaat Meriaturin Centro Finlandian -toimistoltakin tutut nuoret opiskelijamiehet tulevat messuille töihin.
Lue myös: Reissu-Rami kotiutui Fuengirolaan – matkapomo laittoi Aurinkorannikon retkibisneksen uusiksi


”Myymme jo ensi vuotta”
Erityisesti Rami nostaa Matkamessuilla esiin Meriaturin kattavaa ja suosittua risteilytarjontaa.
– Valtameriristeilyt ovat olleet meillä todella hyvin myyviä ja tykättyjä. Esimerkiksi marras-joulukuun New Yorkin ja Karibian-risteilyn yhdistelmämatkasta tuli pelkkää ylistystä. Tulevana syksynä meillä on kaksi huikeaa risteilyä, jotka täällä Helsingin messuillakin varmasti kiinnostavat kansaa, Kukkonen uskoo.
Kyseessä ovat lokakuussa Barcelonasta lähtevä Välimeren-risteily sekä marraskuun lopulla Miamista käynnistyvä Suuri Karibian-risteily.
– Myymme aktiivisesti jo vuode 2027 risteilyjäkin, muun muassa Persianlahdelle helmikuussa ja maaliskuussa Välimerelle!
Matkailukautta on vielä toki Aurinkorannikollakin jäljellä. Rami sanoo, että Meriaturin retket ja matkat lähelle ja kauas tuntuvat myös keräävän kiinnostuneita.
– Ja moni kyselee jo ensi syksyn retkistä. Sen olen ilolla pannut merkille, että Meriaturin laajentunut retki- ja matkatarjonta on otettu myönteisesti vastaan, mikä on ollut ilahduttavaa myös myynnin kannalta. Se antaa uskoa tulevaisuuteen.


Matkailuinto yhä korkealla
Tuoreen, messuille julkistetun tutkimuksen mukaan suomalaisten matkailuinto jatkaa korkealla talouden epävarmoista uutisista huolimatta. Kotimaan matkailun kääntyessä lievään kasvuun on ulkomaanmatkoja suunnittelevien osuus edelleen lähes samalla tasolla kuin vuosi sitten.
Matkailu nähdään yhä useammin kulutuksen sijaan sijoituksena omaan hyvinvointiin, minkä vuoksi monet priorisoivat matkailun myös tiukempina aikoina. Ulkomaan matkoja suunnittelee 68 % vastanneista, vastaavan luvun ollessa vuosi sitten 70 %. Kotimaanmatkoja suunnittelee 73 %, kun vastaava luku vuosi sitten oli 72 %.
Ulkomailla matkustaneiden kohdevalinnoissa Etelä-Eurooppa säilyttää selvästi suosituimman aseman, ja Viro kuuluu edelleen suomalaisten suosituimpien kohteiden joukkoon.
Lue myös: Matkajätti paljastaa: suomalaisten varaukset Aurinkorannikolle kovassa kasvussa


Lunta, tapaksia ja pormestari
Espanjan osastolla Matkamessuilla oli torstain ammattilaispäivänä tarjolla niin tapas-herkkuja kuin tanssiesityksiäkin. Yleisöä hemmoteltiin ehdalla jamon serranolla, jota espanjalaiskokki leikkasi oikeaoppisesti. Kyytipojaksi tarjoiltiin juustoja ja oliiveja sekä olutta.
Tästähän tulee ihan Possujuhlat mieleen
Reissu-Rami Matkamessujen flamencoshowsta
Esiintymislavalla kuultiin aitoja andalusialaisia rytmejä, kun flamencotanssijat antoivat kengille ja soittimille kyytiä.
– Tästähän tulee ihan Possujuhlat mieleen, Reissu-Rami hihkui musiikin kuullessaan.
– Oli muuten melkoinen sääshokki tulla Aurinkorannikolta tänne Helsinkiin. Vaikka ei sää ole välillä Fuengirolassakaan hellinyt, niin täällä tuli lunta tupaan niin, ettei eteensä nähnyt. Onneksi täällä Matkamessujen sisällä on lämmintä ja mukavaa!
Tuttuun tapaan myös Fuengirolan pormestari Ana Mula ja muita Fuengirolan kaupungin edustajia on paikalla Helsingissä.
Katso video Matkamessuilta to 15.1.2026:







