Espanjan junaturman uhriluku nousee

Málagasta lähtenyt Iryo-juna suistui raiteitaan ja törmäsi tuhoisasti Renfen luotijunaan Córdobassa.

Fuengirola.fi
1 min lukuaika
Kahden junan, Iryon ja Renfen, suistuminen raiteiltaan ja törmääminen toisiinsa tapahtui sunnuntai-iltana noin klo 19.40, tunti sen jälkeen kun Iryo lähti Málagasta kohti Madridia.

Espanjassa sunnuntai-iltana 18. tammikuuta tapahtununeessa vakavassa junaonnettomuudessa on kuollut ainakin 39 ihmistä. Uhriluvun pelätään kasvavan edelleen. Lisäksi kymmenet junatmatkustajat ovat kärsineet eriasteisista vammoista, ja loukkaantuneita on yli 70.

Onnettomuudessa oli osallisena Aurinkorannikolta Málagasta lähtenyt Iryo-yhtiön juna suistui raiteiltaan noin tunti lähtönsä jälkeen lähellä Adamuzin kaupunkia Córdoban maakunnassa. Iryo-juna päätyi viereiselle raiteelle, missä se törmäsi vastaan tulleeseen Renfe-yhtiön suurnopeusjuna Alviaan, joka syöksyi myös pois raiteeltaan.

Onnettomuus tapahtui noin klo 19.40.

Törmäys oli raju. Alvialla oli onnettomuushetkellä nopeutta noin 200 kilometriä tunnissa. Silminnäkijöiden mukaan ihmiset ihmiset sinkoutuivat ilmaan ja etupään junavaunut romahtivat neljä metriä alas ratapenkereeltä.

- Mainos -

Yksi silminnäkijöistä kuvaili espanjalaismediaale, että törmäys tuntui ”kuin maanjäristykseltä”. Monet matkustajat jäivät loukkuun vaunuihin. Junissa oli yhteensä noin 400 matkustajaa,

Useat junavaunut tuhoituivat pahoin törmäyksessä.

Espanjan liikenneministeri Óscar Puente on kuvannut onnettomuuta ”äärimmäisen kummalliseksi”, sillä rataosuus oli ministerin mukaan vastikään kunnostettu ja raiteilta suistuminen tapahtui suoralla rataosuudella.

Suomalaisuhreista ei ole tietoa.

Espanjan rautatieinfrastruktuurin hallintayhtiö Adif ilmoitti keskeyttävänsä huippunopeusliikenteen Madridin ja Cordoban, Sevillan, Málagan ja Huelvan välillä ainakin koko maanantain ajaksi.

Katso video onettomuuspaikalta:

Jaa tämä artikkeli