Pari lomaviikkoa Aurinkorannikolla on taas takana. Tuttu, mutta aina ei niin turvallinenkaan, lomakohde tarkoittaa minulle ja monelle muulle työelämässä mukana olevalle etäisyyttä arjesta, irrottautumista rutiineista, parhaassa tapauksessa palautumista rasituksesta ja uusien kokemusten myötä täydennystä voimavaroihin. Tuttu paikka on riittävän vieras ja monipuolinen, niin että jokaiselle lomapätkälle löytyy aina jotain uuttakin koettavaa.
Tietysti on ihanaa nähdä uusia paikkoja kotimaassa, seikkailla vieraissa maissa ja kulttuureissa, kokea upeita luontokohteita ja saada hienoja elämyksiä tutun ja turvallisen vastapainoksi. Mutta aina ei siihen ole jaksamista. Rahasta nyt puhumattakaan.
Lomapäivien tarpeellisuutta on tutkittu, lomapäivien määrää vuositasolla lailla säädelty ja lomanvietto tapojen tarjonta se vasta monipuolista onkin. Tuttuun paikkaan matkustaminen tarjoaa ensimmäisestä päivästä lähtien mahdollisuuden laskeutua lomatunnelmiin ilman vieraan paikan vaatimaa säätöä, etsimistä, tutustumista, kokeilua ja keksimistä.
Mökkiloma, aktiiviloma, hemmotteluloma, uniloma, ryyppyloma, perheloma, rantaloma ja mitä näitä nyt on. On mää-matkaa, kiertomatkaa, merimatkaa, eksoottista- ja elämysmatkaa. Työmatka poikkeaa edellisistä, koska sisältönä silloin työkeskeisyys. Tosin arkisuorittaja saattaa lomallakin lipsahtaa lomasuorittajaksi jollei pidä varaansa.
Loman toivotuimpiin vaikutuksiin varmasti kuuluu jonkunlainen hyvän mielen kokemus, kiireettömyyden ja levollisuuden tunnelma, ehkä myös ne mieleenpainuvat hauskanpidon hetket. Voi tosin olla niinkin, että kunnon koheneminen, rusketus iholla, harrastustoiminta tai itselle merkittävän luonto- tai kulttuurikohteen näkeminen on loman tärkein asia. Me kun ollaan ihmisinä erilaisia, on työstä tai arjesta palautumisen keinotkin hyvin erilaisia.
Tutkimusten mukaan pidemmän loman ensimmäinen viikko menee ihmettelyyn, ja noin kolmannen viikon jälkeen työhön liittyvien stressitekijöiden vaikutukset ovat painuneet taustalle. Lyhyet lomat toimivat nekin, jos sisältö tarjoaa muutosta arkeen. Jos työarkesi ja arkielämäsi rasittaa tiettyjä aivojen osia, lomalla juurikin muunlaisten asioiden tekeminen tarjoaa parasta lomaa arkiaivoillesi. Silloin ollaan jo lähellä henkisen, fyysisen ja sosiaalisen hyvinvoinnin tilaa, jota voisi palautumiseksi kutsua.
Tutkimusten mukaan ihminen on onnellisimmillaan ennen lomaa, toisaalta tiedetään, että avioeroja haetaan eniten joulu- ja kesälomien jälkeen. Pitäisikö tästä päätellä, että lomalla on parasta tehdä juuri sitä, mitä itse haluaa? Niin, tai sitten olla tekemättä yhtään mitään, jos se tuntuu parhaalta ratkaisulta lomanviettoon.
Kirjoittaja on Aurinkorannikolla satunnaisesti vieraileva vakiovierailija. Psykoterapeutti, työnohjaaja ja luontojoogaohjaaja Erja Vanhala (Tmi Mielivaellus).





