Avenida Acapulcon remontti valmistui

Fuengirolan kaupunki on saanut päätökseen liikennejärjestelyjen muutokset Avenida Acapulco-kadun alapäässä, Los Bolichesissa.

Fuengirola.fi
Tekijä:
1 min lukuaika

-MAINOS-

Työt perustuivat alueen asukkaan ehdotukseen, jonka hän esitti kaupunginjohtajan ja naapuruston asukkaiden tapaamisessa.

Uudistus käsitti uuden ajokaistan rakentamisen yhden korttelin matkalle Avenida Acapulco-kadulle, tarkemmin sanottuna Avenida Jesús Cautivo -kadulta Santa Rosa -kadulle. Aiemmin kyseinen kohta oli yksisuuntainen ja yksikaistainen, mutta nyt uudella kaistalla pätkä saatiin kaksisuuntaiseksi.

Muutoksella saavutetaan kaksi merkittävää parannusta: ensinnäkin se helpottaa pääsyä Avenida Acapulcon ympäristön kaduille, ja toisaalta se vähentää liikenteen ruuhkautumista Avenida Jesús Cautivo -kadulla.

Aiemmin kuljettajien, jotka halusivat päästä Avenida Acapulcolle Avenida Jesús Cautivolta, täytyi jatkaa seuraavaan risteykseen yksisuuntaista tietä pitkin, mikä aiheutti merkittäviä ruuhkia. Vaihtoehtoisesti heidän täytyi tehdä U-käännös ja saapua Calle San Pedro -kadun kautta. Asukkaiden ehdotuksen ansiosta alueelle on nyt saatu suorempi ja sujuvampi reitti, mikä parantaa liikenteen sujuvuutta.

Työt alkoivat 21. tammikuuta, ja niiden kokonaiskustannukset olivat 39 773,21 euroa.

-MAINOS -
Jaa tämä artikkeli