Liga Plata on Valencian talviurheiluliiton (FDICV) järjestämät kolmiosaiset taitoluistelukilpailut eri-ikäisille ja eritasoisille luistelijoille. Tässä toisen osakilpailun yhteydessä ratkottiin samalla myös Andalusian mestarit.
Aurinkorannikolta kilpailuihin osallistui 19 luistelijaa, jotka sijoittuivat erinomaisesti tasaisessa kilpailussa. Mukana oli myös kaksi suomalaista luistelijaa: 11- vuotias Alevin B sarjassa kilpaileva Enni Ruikkala sekä Junior B sarjassa luisteleva Sonia Chachoui. Molemmat voittivat oman sarjansa.
Luistelukausi alkaa tämän talvikauden osalta olla lopuillaan, mutta vielä on mahdollista päästä katsomaan Aurinkorannikon jääurheilua vaikka paikan päälle. Tänä sunnuntaina 26.4. Benalmádenan Jäähallissa (Palacio de deportes) järjestetään jääkiekkoturnaus klo 9-15 ja ensi viikon perjantaina 1.5. paikallisten taitoluistelijoiden oma gaalanäytös klo 14:30-16:30. Molempiin tapahtumiin on vapaa pääsy.






