Irlantilaisen halpalentoyhtiö Ryanairin päätös vetäytyä Jerez de la Fronteran lentoasemalta talvikaudeksi on vetänyt Cádizin maakunnan ja koko Andalusian matkailuelinkeinon otsat syville rypyille. Päätös, joka oli jo ennakkoon tiedossa ennen kesää, on nyt saanut vahvistuksen ja sen arvioidaan merkitsevän jopa 80 miljoonan euron lovea paikalliseen talouteen.
Destino Jerez -matkailuyhdistyksen puheenjohtaja Antonio Mariscal kuvailee tilannetta ”uudeksi kylmäksi suihkuksi” maakunnalle, joka on hänen mukaansa jo valmiiksi haavoittuvainen.
– Kyseessä on valtava summa alueelle, jonka sosioekonominen tilanne on erityinen ja joka on vahvasti riippuvainen matkailusta. Olemme edelleen vapaassa pudotuksessa. Lentoasema, joka vuonna 2005 käsitteli lähes kaksi miljoonaa matkustajaa, voi nyt vuonna 2025 olla tyytyväinen, jos yltää 800 000:aan, hän tuskailee.
Jopa viidennes lennoista pois
Mariscalin mukaan matkailualalla ei ollut enää suurta toivoa, että Ryanair peruuttaisi päätöksensä, mutta hän silti pahoittelee, että neuvottelut yhtiön ja lentoasemia hallinnoivan Aenan välillä eivät lopulta tuottaneet tulosta.
– Alueen ihmiset, yritykset ja koko maakunta kärsivät, kun sopua ei löydy.
Vaikka Andalusian hallinto ja Cádizin maakuntahallinto ovat yrittäneet houkutella uusia lentoyhtiöitä täyttämään Ryanairin jättämän aukon, se on osoittautunut mahdottomaksi tehtäväksi. Mariscalin mukaan Jerezin lentoaseman koko liikenteestä katoaa Ryanairin poisjäännin myötä noin viidennes, mikä tarkoittaa tänä vuonna jo 160.000 menetettyä matkustajaa, joista arviolta 65.000 Jerezin alueelle saapuvia turisteja.
Menetettyjä mahdollisuuksia
Mariscalin mukaan jokainen menetetty matkustaja on menetetty mahdollisuus.
– 160 000 matkustajaa eivät ole vain numeroita, vaan ihmisiä, jotka olisivat voineet yöpyä täällä, perustaa yrityksiä tai hankkia alueelta kakkoskodin. Nyt nämä mahdollisuudet ovat karanneet.
Jopa hieman humoristiseen sävyyn hän kuitenkin kiittää niitä turisteja, jotka kaikista vaikeuksista huolimatta päättävät edelleen matkustaa Cadiziin.
– He ansaitsisivat palkinnon. Tänne ei ole helppoa tulla, ja tilanne vaikeutuu jatkuvasti. Siitä huolimatta jotkut valitsevat meidät – se on todellista rohkeutta.
Mariscal muistuttaa, että Jerezin kaltaiset alueelliset lentoasemat voisivat olla keskeisessä roolissa tasapainottamassa Espanjan matkailua. Hänen mukaansa niiden avulla matkailun vaikutukset voisivat jakautua tasaisemmin, mikä edistäisi kestävämpää mallia koko maan taloudelle.
Ryanairin vetäytyminen ei siis ole pelkästään Jerezin ongelma, vaan se myös lisää entisestään matkailun keskittymistä harvoihin solmukohtiin.
Osana tätä ilmiötä voidaan pitää sitä, että Ryanairin lentojen leikkaukset eivät näillä näkymin koske Málagan lentokenttää, vaan päin vastoin irlantilaisyhtiö pitää mahdollisena jopa lisätä lentoja Aurinkorannikolle.
Taustalla maksujen nousu
Ryanairin päätös vetäytyä Jerez de la Fronteran lentoasemalta on osa laajempaa strategiaa, jossa halpalentoyhtiö vähentää merkittävästi kapasiteettiaan Espanjassa. Yhtiö ilmoitti asiasta 3. syyskuuta.
Syyksi halpalentoyhtiö ilmoitti Espanjan lentoasemayhtiö Aenan päätökseen nostaa maksuja 6,62 prosentilla vuodesta 2026 alkaen. Kyseessä on suurin hinnankorotus kymmeneen vuoteen.
Talvikauden aikana alueellisten kenttien tarjonta supistuu 600.000 paikalla eli 41 prosentilla ja Kanariansaarilla 400.000 paikalla eli 10 prosentilla. Käytännössä tämä tarkoittaa 36 suoran lentoyhteyden lakkauttamista.
Näiltä kentiltä pois leikatun kapasiteetin Ryanair aikoo siirtää sen niin sanotuille ”tehokkaammille” kentille Italiassa, Marokossa, Kroatiassa, Ruotsissa ja Unkarissa.
Ryanair työllistää Espanjassa yli 10.000 pilottia, lentoemäntää, stuerttia ja insinööriä, ja sen merkitys maan matkailulle on huomattava. Yhtiön toimitusjohtaja Eddie Wilson huomautti, että Ryanair tuo Espanjaan arviolta 28 miljardin euron vuotuisen taloudellisen vaikutuksen ja kuljettaa kolmanneksen kaikista maan turisteista.








