Fuengirolan keikkaa on valmisteltu pitkään ja hartaasti. Takana on menestyksekäs festarikesä ja sen päätöksenä keikka Sohailin linnan raunioilla on mieluisaa puuhaa muusikoille.
– Todella hyvillä fiiliksillä olen lähdössä. Onhan tuollainen keikkapaikka aika ainutlaatuinen ja varmasti yksi niistä keikoista, jotka jäävät mieleen jo ihan ympäristönsä puolesta, Jannika B kertoo Fuengirola.fi:lle
Ja onhan asetelmassa hänen mielestään jotain huvittavaakin.
– On aika hauskaa, että lähdetään Suomesta tekemään suomalaista musiikkia Espanjaan.
Myös Apulannan rumpali Sipe Santapukki odottaa keikkaa innoissaan. Fuengirolaan Apulanta tuo oman show’nsa niin suurella kalustolla kuin käytännössä on mahdollista. Suomessa isoille festarilavoille kulkee rekka-autollinen tavaraa: lavasteita, tekniikkaa ja omaa kalustoa.
– Se ei todellakaan ole enää vain rummut ja kitarat. Lavasteet rakennetaan bändin omalla verstaalla käsityönä, Santapukki kertoo.
Kaikkea ei välttämättä saada Espanjaan, mutta jotain kyllä.
– Tiedän, että äänimiehemme ajaa rekan Espanjaan. Hän lähtee edelliseltä keikalta lautalle ja ajelee Euroopan läpi ihan siksi, että saadaan sinne niitä vehkeitä.
Hittejä ja harvinaisuuksia
Keikoilla Apulanta voisi soittaa pelkkää hittiputkea, mutta ei halua.
– Meillä on niin paljon listaykkösiä, ettei niitä kaikkia ehtisi edes soittaa. Mutta settiin yritetään aina laittaa myös tuntemattomampia biisejä. Siellä on die hard -faneja, jotka arvostavat, kun tulee joku muukin kuin iso hitti. Heille se on karkkia.
Fuengirolan-keikan aikaan Apulanta on ollut olemassa käytännössä tasan 35 vuotta. Bändi perustettiin Heinolassa vuonna 1991, kun Santapukki oli vasta 13-vuotias.
– En ole siis ihan vielä viittäkymmentäkään, vaikka bändi on noin vanha. Onhan se erikoinen juttu, että alle viisikymppisenä on soittanut 35 vuotta samassa bändissä.
LUE MYÖS: Sipe Santapukki: Tuntuu, että elämän huippuhetki on nyt käsillä
Nuorena Santapukki ei ajatellut, että rokkibändistä tulisi koko elämän mittainen ura. Yksi ajatus oli silti selvä.
– Ajattelin, että meistä tulee Suomen paras bändi. Se oli häpeilemätön ja vilpitön näkemys. Tämä homma hoidetaan niin, että meidän bändi on paras tässä maassa ja piste.
Santapukki sanoo, että melkoisen monella mittarilla tuo tavoite on toteutunut. Niitä tuloksia päästään viikon päästä tarkastelemaan Sohailin linnalla.
Paikalla on väliä
Sohailin linna on keikkapaikkana kaikkea muuta kuin neutraali konserttiareena. Historialliset muurit kohoavat kaupungin ja meren välissä, ja syyskuussa konsertteja päästään yleensä viettämään edelleen lämpimässä espanjalaisillassa.
Jannika B:lle paikalla on merkitystä.
– Kyllä ympäristö vaikuttaa. Toki siinä vaiheessa, kun astuu lavalle, keskittyminen menee siihen hetkeen ja yleisöön, mutta kyllä paikka varmasti antaa oman sävynsä koko illalle.
Juuri siinä on hänen mielestään yksi live-musiikin hienouksista. Levyllä kappale on aina sama, mutta lavalla sen tunnelma voi muuttua illasta toiseen.
Jannika B:n erikoishaastattelu on luettavissa perjantain Fuengirola.fi -lehdestä keikan aattona.
Lippuja Apulannan ja Jannika B:n keikalle on vielä saatavilla. Ennakkoon niitä voi ostaa netistä osoitteessa marenostrumfuengirola.com . Myös linnan portilta lauantai-iltana voi ostaa liput.


