72-vuotias nainen pyöritti lastensa kanssa seksi- ja huumebisnestä Aurinkorannikon huviloissa

Marbellan ja Benalmádenan luksushuviloissa toiminut prostituutio- ja huumeverkosto on paljastunut Aurinkorannikolla. Espanjan kansallispoliisi vapautti operaatiossa 29 naista ja pidätti 22 henkilöä.

Fuengirola.fi
2 min lukuaika
Perheen pyörittämä prostituutioverkosto toimi luksushuviloista käsin. Kuvituskuva.

Espanjan kansallispoliisi on hajottanut laajan perhejohtoiseksi kuvatun rikollisverkoston, jonka epäillään harjoittaneen prostituutiota ja huumekauppaa Aurinkorannikolla. Operaatiossa vapautettiin 29 naista ja pidätettiin 22 henkilöä.

Poliisin mukaan verkoston toimintaa johti 72-vuotias nainen yhdessä lastensa kanssa. Ryhmän epäillään keränneen yli kahdeksan miljoonan euron omaisuuden toiminnallaan.

Tutkinnan mukaan verkosto pyöritti toimintaansa ylellisissä huviloissa Marbellassa ja Benalmádenassa. Poliisin mukaan kyseiset kohteet olivat alueen vilkkaimpia prostituutiopaikkoja, joissa asiakkaille tarjottiin seksipalveluiden lisäksi huumeita sekä täydellistä yksityisyyttä.

Tutkinta käynnistyi elokuussa 2025, kun poliisi sai tietoja mahdollisesta pakottavaan prostituutioon liittyvästä toiminnasta sekä huumekaupasta. Viranomaisten mukaan huvilat oli naamioitu turistivuokrauskohteiksi, mutta niiden todellinen tarkoitus oli seksipalveluiden ja huumeiden myynti varakkaille asiakkaille.

- Mainos -

Poliisin mukaan talojen päivittäisestä toiminnasta vastasivat niin sanotut ”mamit”, jotka valvoivat naisia perheklaanin antamien määräysten mukaisesti.

Naiset pidettiin jatkuvassa työvalmiudessa

Vapautettujen 29 naisen kerrotaan joutuneen työskentelemään erittäin pitkiä päiviä ilman riittävää lepoa tai vapaa-aikaa. Poliisin mukaan heidän oli oltava jatkuvasti asiakkaiden käytettävissä.

Tutkijoiden mukaan verkosto hallitsi naisten ansioita lippu- ja kuittijärjestelmän avulla sekä viivästytti tarkoituksellisesti maksujen suorittamista. Näin naisille syntyi velkoja, jotka vaikeuttivat heidän poistumistaan toiminnasta.

Huviloissa oli lisäksi laaja kameravalvontajärjestelmä, joka kattoi sekä rakennusten sisä- että ulkotilat. Poliisin mukaan verkostolla oli myös erillisiä henkilöitä, joiden tehtävänä oli hankkia ja toimittaa huumeita sekä asiakkaille että naisille.

Suuri määrä huumeita, käteistä ja luksusomaisuutta takavarikoitiin

Marbellassa ja Benalmádenassa tehdyissä kotietsinnöissä poliisi takavarikoi muun muassa 53 grammaa kokaiinia, annoksia niin sanottua pinkkiä kokaiinia, marihuanaa, hasista, ilokaasupulloja sekä sildenafiilia ja testosteronivalmisteita.

Lisäksi viranomaiset löysivät lähes 300 000 euroa käteistä rahaa sekä luksusautoja, joiden yhteenlaskettu arvo on noin 383 000 euroa. Myös koruja ja arvokelloja takavarikoitiin.

- Mainos -

Poliisi jäädytti pankkitilejä, joilla oli yhteensä 1,1 miljoonaa euroa, sekä määräsi takavarikkoon kiinteistöomaisuutta yli 6,5 miljoonan euron arvosta.

Tutkinnan yhteydessä paljastui myös viitteitä useista taloudellisista järjestelyistä Dubaissa. Poliisi jatkaa asian selvittämistä.

Jaa tämä artikkeli